30 December 2009

Korduma Kippuvad Küsimused

1. Jah, tõenäoliselt sõidab Merit varsti Eestist ära Hispaaniasse. Ilmselt jaanuari keskel või teises pooles. Orienteeruvalt aastaks. Aga see sõltub veel väga mitmest hetkel lahtisest asjaolust. Meriti ja tema praegu juba Hispaanias oleva sõbranna Kairi tegemistest saab lugeda siit: http://costadelsolelu.blogspot.com

2. Ei, mina vähemalt esialgu Hispaaniasse ei sõida. Kui Meritil asjad positiivses suunas arenevad JA minul oma tööasju vajalikul määral ringi on võimalik korraldada, siis vbolla sõidan veebruaris-märtsis. Suveks kindlasti tagasi.

3. Ei, me ei lähe "lahku" ja saame omavahel väga hästi läbi.

4. Jah, 2010. aasta Suveseiklus on plaani võetud, kuupäevadeks 28.-31. juuli ja praegu käivad laagriplatsi läbirääkimised. Seiklusala on Pärnu ja Haapsalu vahel.

5. Ei, 2010. aasta autoorienteerumise sarja osas ei ole veel mingeid plaane peetud. Küll aga olen ma oma sõrme andnud motoorienteerumise sarja korraldamisele :)

28 December 2009

Ruitlane

Kuskil kuu aega tagasi sattus mulle pihku Ruitlase värskeltilmunud "Naine". Ühe hooga sai see läbi loetud ja hinnatud vägagi mõnusaks lugemistükiks, mida on vahepeal olnud sobilik ka mõnele sõbrale kingituseks osta.

Nüüd aga tõi Jõuluvana sama kirjamehe teise teose "Kroonu" - juba mõned aastad tagasi ilmunu ja värskelt kordustrükini jõudnu. Eks ma seda lugema hakates eeldasin jälle midagi Naise-likult kerget ja humoorikat. Paari esimese peatüki läbilugemise järel oli mul aga raske uskuda, et need raamatud samalt autorilt pärinevad. Kui Naine oli lihtsalt hea raamat, mille loed läbi, mügistad naerda ja paned käest, siis Kroonu on märksa mitmeplaanilisem, sügavam, kaasahaaravam, mõtlemapanevam. Mul läheb see juba teisel ringil!

Huvitav, kuivõrd on minu mulje ja hinnang seotud sellega, et ma ise Ruitlasega sama aasta poiss olen ja samal 88ndal kroonu läksin? Loe Sina ka ja ütle!

22 December 2009

Blue Magic

Ma pean selle teema ikka enda seest välja kirjutama, muidu jääb painama... :)

Mitmesugustel põhjustel on tänavune Superstaarišõu minult rohkem tähelepanu saanud, kui ma seda ise uskunudki oleks. Kuni finaalkontserdil Linnahallis käimiseni.

Võitjatiitliga pärjatud Ott on muidugi väga sümpaatne poiss ja vaatamata sellele, et tal finaalis kõrged noodid üksjagu katki olid, suurepärane laulja. Pipart sellele, kes üritab väita, nagu oleks saatevõit mingi kokkumäng või et ta seda tiitlit vähem väärib kui Birgit, Marten või kesveel.

Aga kirjutama ajendas mind tegelikult Birgit. Mäletan, et kantrivooru ajal olime parasjagu kellelgi külas ja ma tegelesin hoopis millegi muuga, telekas mängis toanurgas tapeediks. Ent kui algas Birgiti "Blue", ei saanud mina enam telekalt silmi (või pigem kõrvu). See "memm", kellele ma siiani polnud mingit tähelepanu pööranud, võitis selle lauluga mind hoobilt täitsa ära. Ok, laul ise on ka muidugi selline vägagi "minu muusika", ent Birgit oskab sellesse midagi sellist sisse panna, mis finaalis, otse minu ees laval ja varasema suudioesitusega võrreldes veelgi säravamas vormis esitatuna, minu kaleda silma päris niiskeks tõmbas.

Praegu meenus üles otsida ja ära kuulata ka laulu algne versioon LeAnn Rimes'i esituses. Ent midagi ei ole teha - minu sümpaatia kuulub Birgitile!

18 December 2009

Radi-ridi-ralla

Noh, tegelikult ei ole see 15 ja 20 kraadi vahel kõikuv pakane ju sugugi midagi ekstreemset, aga kuidagi äkki tuli ta tänavu. Nädala esimestel päevadel oli üsna raske harjuda ja oli tahtmine ainult toas istuda ning ahju kütta.

Aga päikeselised päevad ja tähised ööd on ilusad.

Jõuluilmateade pakub põnevust - mõned allikad ennustavad pakast, mõned vihma. Jah, tõepoolest - jõulud on juba järgmisel nädalal! Siin teile üks kaunis selleteemaline pilt :)

12 December 2009

Rasterkaart Garmini käsigepsule

Hiljaaegu tegi Garmin oma uuemate käsigepsude (Colorado, Oregon, Dakota) tarkvarale tänuväärt täienduse, mis võimaldab neisse kasutajal endal rasterkaarte lisada. Õpetus selle kohta on siin: http://garmin.blogs.com/softwareupdates/2009/10/creating-and-using-garmin-custom-maps-in-five-easy-steps.html ja kahe sõnaga lahtiseletatult on tehnoloogia selline, et JPG-rasterkaart koordineeritakse Google Earthis ning salvestatakse KMZ-formaati. KMZ-fail kopeeritakse seadme kausta /Garmin/CustomMaps.

Asi oleks täitsa superhea, kui rastri suurus ei oleks piiratud 1024x1024 piksliga, mida on ju üsna vähe. Suuremad rastrid tuleb kas mitmeks tükiks lõigata või nende resolutsiooni vähendada.

Tähele tuleb panna nüanssi, et EI koordineeritava rasterpildi EGA KA KMZ-faili nimi ei tohi sisaldada täpitähti!

Kogu protsessi juures kõige tülikam osa on ilmselt rastrite koordineerimine. Kuivõrd Maa-ameti kaardiserverist saadavad ortofotod ja põhikaardi screenshotid on L-Est projektsioonis, tuleb neid enne gepsufailiks tegemist pöörata. Sama tuleb reeglina teha ka orienteerumiskaartidega. Ise kasutan ma rastrite koordineerimiseks harjumuspärast Trackmakerit, mis juba koordineeritud kaardi oskab ühe hiireklikiga Google Earthi eksportida.

Mõned näidised:
Saustinõmme orienteerumiskaart
Vääna-Jõesuu orienteerumiskaart
Saku ümbrus 1930ndate aastate sõjaväekaardil

Ahjaa, muide, ühe KMZ-faili sisse võib ka mitu JPG-rastritükki salvestada.

10 December 2009

:) :(

Gert riidles muga, et ma olen oma blogi unarusse jätnud. Õigust räägib :(

Aga kui millestki kirjutada, siis tänase teatriskäigu valguses viimase aja teatrielamustest laiemalt. Merit, tubli kultorg, on meid ja lähemaid tuttavaid üsna tihedalt piletitega varustanud.

No82 "Pea vahetus" -- üks nõrgemaid NOs nähtud asju. Nõrgem oli ainult "Rambo". Enne seda oli tunne, et NOst ainult puhast kulda tulebki.

Draamateatri "Voldemar" -- kui tükis on ajalugu ja dokumentalistikat sees, siis olen mina kohe müüdud mees. Eriti soojalt puudutas omakandimehe Ruts Baumanni roll. Kivirähult suurepärane dramaturgia. Tiit Sukk peaosas küll pisut liiga teatraalne.

Linnateatri "Hecuba pärast" -- ülivõrdeliselt hea!!! Kõike ümbritsevat terve pika etenduse ajaks unustamapanev ja jäägitult kaasahaarav mängulust kogu trupi poolt.

Täna vaadatud Draamateatri "Grönholmi meetod" -- saast. Nõrk dramaturgia, erakordselt nõrk esitus nelja näitleja poolt. Täielik kooliteater. Tabasin end kibestunud mõttelt: kas Harriet Toompere töötab näitlejana ainuüksi sellepärast, et ta on Toompere?

Kahjuks käisin ma sel päeval tööasjus Tartus, kui Merit ja teised vaatasid No78 "Kes kardab Virginia Woolfi". See tunnistati üksmeelselt suurepäraseks tükiks. Tänase grönholmisaasta lavastaja Hendrik Toompere jr olla seal näitlejana tippklass. Kui edaspidi võimalus avaneks, tahaks kindlasti ise ka vaatama minna.

05 November 2009

Ürgmehelik trammijuht

Nojah... on vist tõesti pisut vastutustundetu panna oma messengeri sõnumiks "Viimane peatus, kaduge välja kõik! ma ei... viitsi enam...". Päevapeale tekitas see mitu murelikku sõpra, kes pidasid vajalikuks uurida, kas minuga on ikka kõik hästi. Seleta siis neile, et see on Uuspõllu aastatetaguse muusikapala "Tramm nr 66" viimane fraas.
Toda pala mängiti eile Pärnu kontserdimajas "Ühendatud ürgmehed" nimelises estraadikavas, mille põhiosa moodustas Uuspõllu monotükk (või stand-up, nagu ma eile teada sain sellise tüki kohta öeldavat). Padar & Sun tegi sekka muusikat, lisaks astusid üles Ines, Volmer ja superstaari- (ehk mustapori-) Mihkel.
Siuke tore estraadishow oligi, ilma eriliste kõrgkunsti taotlusteta meelelahutus. Eelnimetatud trammilugu oli meeldejäävalt lahe bluesrock, mida Mihkel ägeda kitarrisoologa elavdas.

Pärnussesõidu jaoks laenasin Kaizilt Multivanni. On siuke volkari väikebuss, junõu. Meie sõbralik kollektiiv sai seal terve sinna- ja tagasitee Uunot taguda. On siuke kaardimäng, junõu. Kõigil oli lõbus. Ürgmees minu sees nautis aga diisemootori jõulist larinat ja võrreldes tavasõiduautodega märksa kõrgemat-edevamat istekohta, mis võmaldas end tõelise suure reka rooli kujutleda :P

31 October 2009

Mida tähendab "marki täis tegema"?

See on see, kui sa lähed postkontorisse, et üle 10 aasta postkaarti saata. Küsid müüjalt, kui palju tuleb Hispaaniasse saatmiseks marki peale kleepida. Ostad ühe 9-kroonise margi. Ja üritad seda süljega niisutada.

30 October 2009

Elitaarset Mängu harrastav Rahva Auto

Eile käisin Golfiga ülevaatusel ja sain tehnopassi täis. See tähendab, et kõik 13 rida, mis selles passis ülevaatuse templitele ette nähtud on, on tembeldatud. 1998 kevadel sai see auto minu omaks ja on olnud pidevas kasutuses. Tõsi, viimased viis aastat "teise" autona ning peamiselt autoorienteerumiseks, ent enne seda olid aastaläbisõidud pidevalt 40 tuhat km ja enam.
Eestisse tuli auto Lõuna-Saksamaalt aastal 1996 ja oli siis kaks aastat hea sõbra Kaizi käsutuses. Auto väljalaskeaasta on 1985 ja praeguseks hinnanguliselt pool miljonit kilomeetrit läbisõitu. Täpselt ei saa öelda, kuna odomeeter ei tööta tal enam ammu. Ja vähemasti pooled nendest kilomeetritest on veeretud mitte Bundesrepubliiki siledatel bahnidel, vaid võimalikest kõige hullematel Eesti teedel - ca 50 AO võistlust, radade tegemine, sekka mõned rahvarallid.
Saatus on vanakest hoidnud ja vaatamata rokkivale elule on väsimuse märke näha üksnes roostetäppidest usteservadel ja lävekarpidel. 1,6se karburaatormootori remondid on piirdunud rihmavahetuse ja klapireguleerimisega, kusjuures õlikulu on nii väike, et vahetusvälba jooksul õli lisama ei pea.
Enne järgmist ülevaatust pean nüüd aga ARKis käima ja uue tehnopassi küsima. Loodetavasti jätkub ka sinna veel palju templeid.

17 October 2009

Sügismust ja -valge

Kell on 10 õhtul, jõudsin just koju, olles päev läbi roolis olnud - Otepääl järgmise ndlv AO rada tegemas.

Nentisime Janniga mõlemad, et see 105 km rada on sigapikk. Tõsi, me käisime vahepeal Janni kodus Husqvarnat toomas, sest metsas oli rajale ette langenud jäme puu vaja katki saagida. Ja koos selle põikega ligi 5 tundi mööda kitsaid-poriseid-auklikke kruusateid rappuda võttis isegi põlis-otepäälasel ja iga päev mööda neid kupleid tööasjus ringikärutaval Jannil näo roheliseks. Võistlejatele lohutuseks olgu öeldud, et võistlus kestab ainult 3 tundi ja puid vahepeal saagida ei ole vaja :)

Aga tegelikult tahtsin ma hoopis kaubandusliku avaldusega esineda. Kunagi aastake tagasi sõitsin koos kolleeg Urmasega tänasele sarnases sügisvihmas Tartusse. Urmasel oli auto esiklaas vihmatõrjevahaga töödeldud ja kojamehi ta praktiliselt ei kasutanud. Tundus mõnus. Plaanisin juba ammu endalegi selle vahendi soetada, aga kuidagi ununes pidevalt. Nüüd siis paar nädalat tagasi ma selle Turtle Wax'i ClearVue nimelise vedelikupudelikese ostsin ja... üldiselt... kiidan taevani! Eriti aga kiidan peale tänast pikka pimedas sõitu. Maanteekiirustel puudub absoluutselt vajadus kojamehi kasutada! Kogu klaasile langev vesi pihustub imepeenteks teradeks ja tõmbab kohe jeehhat. Sellest, KUI kõvasti tegelikult sajab, saad aru ainult vastusõitjate taga olevat veepilve nähes või siis, kui enda rattad vesiliugu satuvad. Isegi teiste autode rataste alt klaasile paiskuv veejuga kaob sealt hetkega märkamatult. Pilt on kogu aeg klaar ja võrratult vähem silmi väsitav. Proovi Sinagi! Kui Sa tulemusega rahul ei ole, ostan Sult pudeli ära :)

Muuseas oli praegu alates Viljandist kuni Türini kogu maa ning veel lehti kandvad puud paksult valged ja maanteel korralikud lörtsivallid. Üle 70 ei tihanud ma oma kevad-sügisrehvidega sõita. Kahes kohas lõikusid vallidesse ühemõtteliselt põllule kalduvad autojäljed, mõlemad küll õnnelikult ilma kraavita ja kõrge tammita kohtades, kust nad ilmselt omal jalal taas teele said.

15 October 2009

Sügismust ja kiiruskaamerad

Täna vist ei ole õieti valgeks läinudki, kogu aeg toas tuli põleb. Väljas on kõle ja tatine. Kaks nädalat tagasi Hispaanias olles kippus koduigatsus kallale ja Eestimaa värvikirev sügis näis nii ihaldusväärne. Paraku oli see kodusügis meie tagasituleku ajaks juba oma tumedama poole ette keeranud.

Eile käisin ja kaardistasin Tartu maantee kiiruskaamerad ära. Oleks tahtnud tsikliga minna, aga kõigest paar kraadi sooja, lõõskav kirdetuul ja taevas rippuvad pilved keerasid valiku auto kasuks. Kaamerad said kaardistatud ja kes soovib, saab mult need oma Garminisse või muusse gepsu laadida.

Muide - näib, et juba nüüd, kui pooled kaamerad alles paigaldamata ja ka need, mis töötavad, ei tee veel reaalseid trahve, on neil juba märkimisväärne liiklusvoogu rahustav mõju. Sain mitukümmend kilomeetrit sedasi sõita, et kiirus 90-91 vahel, ja keegi ei läinudki mööda. Pikematel sirgetel oli tagant küll mitmeid autosid tulemas näha, ent ka nemad hoidsid sama kiirust.

18 September 2009

Hitchcock

Käes on see aeg, kus tihased on kuulutanud välja kollektiivrünnaku majale. Toksivad ja noksivad nii kõvasti, et sees ei saa tööd teha.
Samal ajal ründavad äädikakärbeste hordid iga vaagnal olevat õunapunni ja avatuks jäänud mahlapakki.
Appiappi...!

16 September 2009

Sügiskuld

Lubage, et seekord isekirjutamise asemel tsiteerin siin ridu, mille lugemisel mul süda põksuma hakkas ja silm niiskeks tõmbus. Olin juba mitu päeva võtnud hoogu, et ise sellest sündmusest kirjutada, ent peale SELLE lugemist on endal sõnad otsas.

Sündmuseks on Eesti motoorienteerumise sarja viimane, V etapp. Autoriks on Juho, kruusaklassi võitja. Tsitaat võetud siit.

jah, aeg lendab ja eile hommikust on saanud täna õhtu. väljas valitseb tuulevaikus... tulemas on öö... tõenäoliselt on tekimas ka sametine udu, mis katab maad ja kannab edasi kellakaja. kes teab millest jutt, see teab, ja kes ei tea, sellele ei saa ka selgitada, kuna mõne asjaga siin ilmas on nii, et seda peab kogema.

kesk-eesti tuur, issanda aastal 2009

ilma pikemat juttu tegemata ütlen lihtsalt ühe sõnaga - ee... ....
no vot. mis küll see sõna peaks olema, mis kirjeldaks kogu seda sujunud üritust sel kaunil päeval. mis kirjeldaks seda ootusele järgnenud toimunut, mis omakorda ei tekitanud vähimaidki trotse. mis annaks aimu sellest hoolsast organiseeritusest, kus küllatulnu tunneb kui salajast piinlikkust, sest kõik on väga meeldiv ja detailideni läbi mõeldud. seda sõna, mis ei jätaks märkimata punktide paigutajaid, kuna tema töö on olnud laitmatu ja punktid täpsed. sõna, mis kasvõi natukenegi vihjaks kiitusekiiri rajameistrile, kuna rada oli äärmiselt nauditav, hullutav ja ennastunustav. kuidas teisiti kirjeldada rada, kus kiired kruusakurvid panid kaardi jälgimist unustama. üha uusi läbilibisemisi nautides kadusid kiirelt tunnid ja kogunesid punktid, andes kesk-eestile järjest enam tagasitulemise soovipügalaid. kuidas peaks kõlama see sõna, mis kasvõi ligilähedaselt kirjeldaks vahvat pererahvast, kes hommikul viimastele ärkajatelegi putru ja enne lahkumist vastvalminud kooki pakkus. kui pikk peaks olema see kõikeütlev sõna, mis piisavalt tõetruult annaks pildi seltskonnast, kes orienteerumas käib... need ei ole kohe päris kindlasti pelgalt mootorratturid... vaid palju enamat. jah enamat, sest on tugevalt tajuda heatahtlikust ja toredaid soove, kus tasa tögatakse, kuid sisimas ollakse valmis abikäsi ulatama. kus muhe loba käib sügavate öötundideni ja rõkkav üksmeelne naer ei jäta võimalustiki olla sellest mitte kaasa kisutud....


Vaat nii ongi.

04 September 2009

02 September 2009

"Peaaegu ümber Eesti" täiendusi

Tiidu GPS-logi koos fotode ja põhjaliku reisikirjaga on leitav siit:
http://www.geoape.com/tracklogs/hmrp-vol-9-ring-umber-mandrieesti-1256#desc

Kaisa GPS-logi koos fotodega on leitav siit:
http://www.geoape.com/tracklogs/umber-eesti-tsiklite-sabas-e-sitalepiku-tuur-1269#desc

Muuhulgas sisaldab viimane ka minu teelt väljasõidu videot:
http://www.youtube.com/watch?v=UXVwX9gyob4
"Äksion" (ok, selline softcore) algab 5. minutil. Enne seda on lihtsalt kulgemine.

Poola naelaeemaldaja?

Naela Poolaeemaldaja?

= Nail Polish Remover

30 August 2009

Peaaegu ümber Eesti

Taaskord juhtus nii, et kohe peale Sündmuse toimumist algas kiire töönädal, mis küll seoses masuga peaks teoreetiliselt ainult 3-päevane olema, ent mis sellest hoolimata reede pärastlõunani tihedat sebimist pakkus. Seega jäid See Jutt ahjusoojalt kirjutamata. Ent mine tea, äkki ongi ta veidi laagerdanuna-settinuna parem?

Aga asjast.

Tiit tuli juba mõni aeg tagasi välja plaaniga tsiklil Eestile ring peale teha, kasutades selles võimalikult äärmisi teid. Nojah, eks neid retki ole enne meidki tehtud ja tehakse edaspidi, ja igaüks valib just vastavalt enda ja oma tehnika võimetele need "sobivalt kõige äärmised teed". Igatahes olin ma ühtpidi asjast ilgelt huvitatud, teistpidi veidi skeptiline, teades Tiidu tsiklit ja tema senist kruusasõidukogemust, täpsemalt selle nappust. Küllap oli skeptikuid ja muidupelgajaid teisigi, seega kogunes, erinevalt senistest Tiidu korraldatud motomatkade 10+ seltskondadest, meid sellele tuurile 5 tsiklit ja üks auto. Kolmapäeval, 19, augustil kl 1 seisid sviitpänki IT-maja ees:
Tiit + Yamaha Fazer 600,
Renx + Honda VFR 800 (matka ajal sai see ümber ristitud WTF'iks),
Argo aka Pauk + Honda Pan European 1100,
Aun + Honda Transalp 650,
Kaisa + Nissan X-Trail,
ja mina oma 600'sel Transalpil.

(Olgu motokaugele lugejale täpsustatud, et Fazer ja VFR on tüüpilised asfaldirattad, neist teine veel kauni läikiva plastikuga kaetud. Pan European ehk "europann" on autode klassis pigem matkabussiga võrreldav 300-kilone ratas, millega mööda Euroopa kiirteid sobiv kruiisida. No ja Transalpid on sellised iga-tee-rattad, millega Eesti kõrvalisi nurki pidi mõnus kulgeda on.)

Paugu poolt konfitud Cardo BT-sidekomplektide kinnitamine kiivrite külge, kiire hüvastijätt saatmatulnud kolleegidega, ja Retk Algas.

Pauk oli teinud mingit häkki ja konffinud meie sideseadmed nii, et igaüks sai rääkida kahe erineva kaaslasega. Sedasi pidanuks teoreetiliselt kogu seltskond olema omavahel "külatelefoni" stiilis sidega kaetud. Praktikas ei kujunenud sellest õnneks ülearu tihedat lobisemist. Minu säästukiiver osutus häälaktiveeruva seadme jaoks paraku liiga mürarikkaks, seega pidid minuga seotud kaasreisijad aeg-ajalt kuulama tuulekohinat. Aga esimestel linnast-väljasõidu kilomeetritel igatahes oli päris põnev neid seadmeid katsetada.

Kibelesime kohe tsivilisatsioonist eemale, seega ei hakanud tuuritama mööda Kakumäe poolsaare majadevahesid, vaid võtsime suuna Muraste-Suurupi poole ja jätsime linnasisesed servasopid tagasitulekul läbimiseks. Tiit oli kaartidel detailse marsruudi valmis planeerinud ja gepsu salvestanud. Suurupis aga tabas meid esimene tagasilöök tupiku märgi näol. Nojah, eravaldused, mis teha. Tuli siis hakata marsruuti optimeerima, mida me järgneval viiel päeval üsna usinasti eri põhjustel tegime. Alates Suurupist sattusin mina kolonni etteotsa gepsu lugema ja tegin seda valdava osa retkest, kuni enda lahkumiseni.

Kuni Pakri poolsaareni kulges retk kõigile tuttavail asfaltteedel. Pakril aga keerasime asfaldilt maha ja saabusid esimesed katsumused. Laines ja lompidega kruusatee - kolonn püsis kenasti koos. Lahtise kiviklibuga järsk mäkketõus - läbi visiiride peegeldus nägudelt juba teatav elevus. Roopas ja porine pinnastee - ühe kurvi järel jäi mulle peeglitesse pikaks ajaks tühjus. Pidasin siis kinni ja läksin tagasi teisi otsima. Selgus, et Tiit oli "maast viieka leidnud" ehk Fazerit mudalibedast roopast välja keerata üritades külje maha pannud. Hoogu polnud ollagi ja ise jäi jalgele, ent rattal põrus üks suunatuli gondli küljest lahti. Tilpneva tulega sõitsime kuni poolsaare tipuni, kus esimese pikema peatuse tegime ja ratta ära parandasime.

Järgnesid mõnusad asfaltteed läbi Paldiski, Madisest mööda (sain kaardistustööd teha ja uue teelõigu trackida) Padisele. Sealt keerasime taas kruusale Kurkse suunas. Pikad sirged kruusalõigud tolmasid ja sõitsin veidi hoogsamalt eest ära, et teised ei peaks minu tolmu neelama. Ristmikel ootasin grupi taas nähtavusulatusse. Mingil hetkel liitus minu eest-ära-sõitmistega ka Aun teisel Transalpil, kommenteerides, et ei suuda nii aeglases tempos kruusa sõita, kui taga baigid seda teevad.

Mida edasi meie tee kulges (Harju-Risti, Vihterpalu, Alliklepa, Keibu), seda pikemaks venisid ootepausid ristmikel. Kuni Nõvani oli tee värske lahtise kruusaga kaetud ja tekkis kartus, et sellises tempos kruusateedel jätkates venib meie matk nädalapikkuseks. Kell oli veerand viis, me olime sõitnud kolme tunniga 130 km. Planeeritud laagripaika oli veel üle 200.

Selgus, et ankrumehel Tiidul oli iiveldamaajav peavalu. Tõesti ei ole sellises seisus kuigi lõbus baigiga kruusasõitu harjutada. Kaisa leidis talle oma apteegist mingi valuvaigisti.

Järgnes kaunis kruusatee läbi Peraküla mustikametsade ning loodetipp - Spithami neem. Tugev tuul ja lainetav meri; peale kiiret fotosessiooni tegime optimeeriva otsuse Dirhami põige ära jätta, et kindlasti jõuda ära käia läänetipus. Noarootsi käänulistel kruusteedel püsis kolonn kenasti koos ja tempo hakkas järjekindlalt kasvama. Järgmisel pikemal fotopausil Ramsi neemel avaldas keegi imestust, et mis tablett see küll olla võis, mille Tiit sai. Oli mis ta oli, mõju oli sellel igatahes äärmiselt positiivne ja ei sel ega ka järgnevatel päevadel ei pidanud keegi meist enam liiga aeglase tempo pärast nurisema.

Haapsalus täiendasime enda ja rataste toiduvarusid ning tegime Paugu juhtimisel uhke "paraadi" mööda mereäärseid tänavaid linnast välja, läbi Paralepa Rohuküla suunas.

Puise neem oli järjekordne optimeerimise ohvriks langenud mandrinurk. Ent kell oli juba pool kaheksa ja Matsalu lahe lõunakaldal tahtsime veel mööda väikesi teid tuuritada. Meelva, Metsküla, Saastna, Salevere, Kuke... Muljetavaldav oli läbisõit uuest hiiglaslikust Virtsu tuulepargist. Viimased teed olid veel räsivalt auklikud ja kivised, ent siiski enne 9 keerasime oma esimesse laagripaika Märdi õuele suure Virtsu tee ääres. Esimese päeva läbisõiduks 334 km.

Olime jõudnud auga väljateenitud õlled lahti korkida ja päevatolmu kurgust alla loputada, kui meiega liitusid veel kaks ratturit - Merit (XBR 500) ja Pärle (Hornet 600). Seega seisis Märdi õuel kuus Honda tsiklit ja Tiidu ratta suhtes tekkis kindel plaan sellest Honda Fazer maalida.

Märt oli meile sauna sooja pannud, peagi sai ka grilli peal liha valmis ja mis-sa-hing-peale sellist-päeva-veel-ihaldad :)



Hommikune äratus oli varane - kl 8 ajal olid kõik juba jalul ning kohv ja puder auramas. Külalisesinejad Merit ja Pärle läksid taas Tallinna suunas, meie aga keerasime enne 10 rattad Virtsu poole. Virtsus tankimine ja mööda rannikut edasi lõunasse. Esimene pikem peatus oli Matsirannas, kus filmimeestel "nõiamaja" vette ehitatud. Keelusilte ignoreerides (ausõna, võtted ei käinud parasjagu!) luuusisime võtteplatsil veidi ringi ja klõpsisime pilte. Vaadates eemalt väga eheda väljanägemisega väravaposte, mis lähemal uurimisel papist ja kipsist tehtuteks osutusid, tekkis meil uue äksionfilmi tegemise plaan: tsikkel täie hooga läbi kiviposti sõitmas... :P

Järgmine peatus oli Lao (või Munalaiu) sadam - ikkagi kah üks silmapaistev "otspunkt". Sealt edasi Pärnu poole kulgedes õnnestus mul kolonn ühele mudasele tupikteele juhtida. Kuskil Adru all, kui tee vahetult rannakivide kõrval kulges, tekkis plaan merre ujuma minna, ent otsustasime selle edasi lükata Kabli randa.

Läbisõit Pärnust koos poepeatusega ja taas edasi lõunasse. Kui aga viimaks Lemmejõe ääres mere äärde keerasime, osutus vesi nii külmaks, et keegi sellega lähemalt tutvust teha ei soovinud. Meie senine teekond oli ka üsna kiires tempos ja valdavalt mööda asfalti kulgenud, seega ei olnud erilist väsimust ega tolmu, mida maha pesta.

Küll aga andis tunda tühi kõht - kell oli üks ja hommikusöögist hulk aega möödas. Mandri-Eesti edelatippu Iklat vallutades aga oli hoog nii suur, et lõunat sattusime sööma hoopiski Lätimaale Ainazi Hesburgerisse :) Õnneks olid sealse lätikeelse menüü juures ka roogade pildid, seega oli lihtne näpuga rukkiburgerile osutada. Raskem oli majoneesivalikuga. Minu venekeelsele küsimusele "kakije u vas jest?" vastas müüja, osutades lätikeelsele plakatile: "tsitaite, tam vsjo napiissano!". Nu spassiba :)

Nälga igatahes keegi ei jäänud. Teadmises, et head teed on selleks päevaks läbi, venis meie mõnulev lõunapaus tunnipikkuseks. Jätkasime poole kolme ajal mööda väikesi kruusa- ja metsateid Eesti lõunapiiri ääres. Mõisaküla-Abja vahel sai pikalt sõidetud mööda vana kitsarööpmelise raudtee tammi, mis kohati küll nii kitsas oli, et Kaisa auto küljed korralikule maasturile omase kriipsutuuningu said.

Lilli külast edasi kagu suunas sõites hääbus meie valitud tee õige kitsaks. Metsavahel tekkisid üha sügavamad mudamülkad, millest imemees Pauk oma raske matkarattaga ees läbi lendas, nii et vesi kahte lehte lõi. Mingil hetkel aga läksid roopad nii sügavaks, et tekkis oht autoga kinni jääda. Eespool paistis tee veelgi mudasemasse orgu laskuvat. Käisin siis igaks juhuks ees luurel. Ca 600 m ulatuses käis tee künkast üles-alla, küngastel rinnuni rohus kulgevate kitsaste roobastena, orupõhjades mudaste poole meetri sügavuste lompidena. Viimaks aga tekkisid roopasse sõiduauto rehvimustri jäljed, mis lubas oletada, et eespool tee läbitav on. Seljataha jäänud teed kaudu nad kindlasti siia ei tulnud. Seega pöörasin tagasi ja algas operatsioon "auto kõige sügavamast mülkast läbi". Raskus seisnes selles, et peale mülgast olid sügavad roopad, millesse sisse vajudes oleks me lootusetult põhja peal kinni olnud. X-Trail on siiski kõigest "pargimaastur". Õnneks aga kulges kõik parimal võimalikul viisil, auto roopaharjalt maha ei vajunud ja roolisolnud Kaisa sai uhkelt nentida, et on oma seniseid võimete piire tublisti avardanud :)

Üsna pea olimegi Tündre järve ääres, mis oli meie selle päeva miinimumprogrammis ette nähtud laagripaik. Kuna aga kell oli alles kuus ja meeled äsja ületatud katsumustest elevil, otsustasime jätakata ja teispool Valgat laagedada. Valgas tankimise- ja poepaus ning suund edasi kagusse. Mul oli plaan minna Koiva äärde Kõrgeperve laagriplatsile. Kui see oleks hõivatud olnud, oleks lähikonda jäänud veel Tellingumäe ja Alumati. Veidi enne 8 jõudsime Kõrgepervele ja see oli täitsa meie päralt. Teise päeva teekonna pikkuseks 387 km.

Õhtusöök oli juba söödud, kui saabus veel üks rattur - Karu + Yamaha Tenere 750. Tema tegi kaasa kogu ülejäänud osa matkast. Nüüd võis ka Tiit veidi rahulikumalt hingata, kartmata, et Honda-gäng tema ainsa yamu kaldast alla jõkke lähetab :P



Kolmas matkapäev algas lõdisemisega. Meie kaasasolevad termomeetrid näitasid kl 8 ajal vaid pluss kolme kraadi, ja ilmselt oli öösel veelgi külmem. Olin õhtul magama minnes mitu kihti riiet selga pannud ja magamiskotist ainult ninaotsa välja jätnud, tänu sellele sai magada täitsa kenasti. Hommikul aga oli jõe peal külm udu ja läbi metsa paistva madala päikese kiired ei andnud kuigivõrd sooja. Õnneks andis soe kohv ja supp. Olime just laagrit kokku pakkimas, kui saabus külamees maasturiga, käru puid taga. Oligi parasjagu RMK platside puudetagavarade täiendamise tuuril. See RMK ettevõtmine on üks tänuväärt asi, maütlen! Igatahes aitasime me koorma maha laduda ja kostitasime toojat kohviga.

Teele saime taas juba enne kümmet. Paraku sain ma sõita kõigest paarsada meetrit, kui tsikkel välja suri. Käik välja, starterit... käib. Käik sisse - taas vaikus. Vahepeal lubas taas natuke sõita, kui jama kordus. Võttis siis Pauk õlipudeli ja määris mu küljejala lülitit. Peale seda jäi ratas käima. Ilmselt ei meeldinud talle eelmise päeva mudavann.

Järgmine peatus oli Tellingumäe vaatetorn. Kes veel ei olnud sooja saanud, see igatahes nüüd kõrgesse torni ronides sai. Kõlas arvamus, et tsiklimehele on "üks-torn-päevas" täitsa paras norm.

Enam ei olnud kaugel ka Eestimaa lõunatipp Naha küla. Sõitsime sinnani, kuhu viis viisakas tee, st lõunapoolseima talu jures asuva suure tamme juurde, kus meid talukoer sõbraliku elevusega vastu võttis. Ilmselt on see seesama koer, kellega ma siin 5 aastat tagasi sõbrunesin. Ilmselgelt oli koeral kahju meid lahkumas näha, sest ta jooksis meile tükk aega klähvides järele. Võib üsna üksildane olla Lõunapoolseim Koer...

Krabi külapoes pidasime jäätisepausi. Tsikkel on ses mõttes tore asi, et pole kuigivõrd vaja muretseda inimestega jutulesaamise pärast. Pea iga külapoe juures leidub mõne juurdeastuja-jutualustaja. Ka siin jagas üks poeline meiega oma muljeid oma Tenerega mööda Austraaliat sõitmistest, teine taat tuli ja pajatas pikalt oma kunagist N-liitu mööda ringisõitmistest, kolmas aga käskis kindlasti tagasi tulla ja teda külastada "näed-siitsamast-poe-tagant-alla-ja-vaat-selles-majas-seal".

Meie aga sõitsime ikka edasi mööda Võrumaa künkaid ja orge. Seekord juhtis Tiit ja mina viimase rattana panin endamisi imeks, kui kiiresti need baigimehed on kruusal sõitma õppinud. Kui ma esimesel päeval teisi järele oodates igavlesin, siis täna oli mul kohati lausa tegemist teistel järelpüsimisega. See Eestimaa nurk on minu jaoks üsna võõras ja kohati oleks tahtnud rohkem lihtsalt ringi vahtida.

Oli üks kruusakarjäär, kus Tiit oli hetkeks peatunud, et edasisõiduks marsruuti valida. Mina seletama, et gepsu järgi on meil kas "easy way", ehk kitsuke käänuline kruusatee, või "hard way", ehk pinnastee, mis kaardil läbi soo viib. Pauk ei lasknud meil pikemalt arutleda (Päev on alles noor, mida meil põdeda?!) ja keeras ratta otsustavalt hard way'le. Esimese põõsa taga hääbus see tee rohumaaks. Pauk lükkas mind ette, et ma gepsu järgi taamal metsaserval tee teise otsa üles otsiks. Pokude vahel rappudes ületasime heinamaa ja laskusime soostunud võserikku. Õnneks ei olnud need mülkad nii hullud, kui eelmisel päeval läbitud. X-Traili karterikaitse paukus ja krobises küll mitmes kohas kurjakuulutavalt, aga kõik me olime juba sellised ässad, et hard way sai lennult läbitud.

Taas hoogsad käänulised kruusateed, ikka künkast üles ja alla. Kolonni lõpus viimase tsiklina jäin ma ühel kiirel sirgel paariks ülearuseks hetkeks gepsu ekraani silmitsema, nii et kui ma pilgu taas tõstsin, oli otse ees järsk kurv. Tagaratas-blokis-lohisesin ma teeserva suunas ja kiire analüüs näitas, et ohutum on end otsesihis metsa väljaveoteele parkida, kui üritada kurvi võtta ja riskida raiesmikul kändude otsas maandumisega. See väljaveotee osutus sügavateks pehmeteks roobasteks, kuhu ma küll püsitiasendis, aga raamini mudas viimaks peatusin. Autoga tagasõitev Kaisa oli parasjagu just filminud, nii et mu paanikapidurdus ja maandumine on kenasti jäädvustatud. Kujuures see kukkus mul nii elegantselt välja, et Kaisale jäi mulje, nagu oleks minu peatumisejärne käegavehkimine tähendanud seda, et "jälle nad lollid läksid ees valet teed" :D

Üksi ma igatahes oma 200-kilost alpi välja sikutada ei suutnud. Kaisa helistas eesõitvale Paugule ja kutsus nad appi, ent vahepeal jõudis juba tagasi pöörata minu ees sõitnud Renx, kes oli peeglis valitsenud tühjuse pärast murelikuks muutunud. Seks ajaks, kui ülejäänud punt kohale jõudis, olime Renxi tõstejõul juba ratta taas kõvale pinnale saanud.

Sõitu jätkates olime peagi Koidulas. Muljetavaldav ehitustegevus käib sealkandis. Ja muljetavaldavad pikad Venemaale pääsu ootavate veoautode kolonnid tee ääres.

Kell oli kaks ja lõunaaeg käes, ent rekajuhtide burksiputkale eelistasime me privaatpiknikku. Põhjalikuma vaaritamise peale aega kulutamata pistsime me nahka kaasasolnud leiva ja kraapisime leiva peale puhtaks kaasasolnud lihakonservid. Kadusid kui mutiauku, ütleks.

Piknikulaud oli juba kokku oli pakitud, kui Pauk hetkeks metsa kadus. Ja langes kukeseente ohvriks. Päike lõõskas, männimetsavahe oli tuulevaikne ja tõtt-öelda oli teda seal tsikliriietes üsna piinav oodata. Ajaviiteks võttis Aun ketipingutamise ette. Ta jõudis selle uuesti lõdvaks lasta ja teistkordseltki pingutada, kui Pauk viimaks seenekire küüsist vabanes. Noh, etteruttavalt olgu öeldud, et tänu tema kirele oli meil õhtul maitsev seeneroog.

Piusa jõe taha jäävas Petserimaa sopis tegime veel ühe veidi raskematel teedel kulgeva silmuse. Selle teelõigu raskus seisnes mülgastesse täiteks veetud suurtes kivides. Gondlitega baigid ja X-Traili karterikaitse said taas valu. Algul arvasin, et sinnakanti jäi ka meie reisi kagupoolseim punkt, aga hiljem vaatasin kaardilt, et selleks oli hoopiski minu varemmainitud teelt-väljasõit seal kusagil Kriiva ja Kossa külade kandis. Vaat siis, miks mind seal välja vedas :P

Järgnes läbisõit legendaarsest Saatse saapast, formaalselt Venemaa territooriumist, kus peatumine ja jalgsi liikumine keelatud on. See ei takistanud meid sõidupealt jalgu mööda maad lohistamast, nii et lisaks Lätile "käis" sel reisil meie jalg ka Venemaa pinnal. Kohe peale keelutsooni lõppu tegime peatuse. Olime vaevalt jõudnud fotokad välja otsida, kui eemalt võsast ronisid välja kaks mundrimeest ja hakkasid meie poole liikuma. Mina panin küll ette võimalikke ekstsesse vältida ja minekut teha, ent teised otsustasid siiski läbirääkimisi alustada. Mööda Vene territooriumi kulgevat teed jalutavad mehed osutusid eesti piirivalvuriteks, kes juhtisid meie tähelepanu asjaolule, et jalgsikäigu keelualast olime me küll väljunud, ent mitte peatumise keelualast.

Selle teatavaks võtnud, jätkasime oma matka Värska suunas. Enne asulasse sisseõitu veel põige Podmotsa külla, kust üle vee kiviviske kaugusel Venemaad tema kirikute ja piirivalvetornidega võib vaadelda.

Värskas poe- ja tankimisepeatusi tehes otsustasime, et kuigi kell on alles pool kuus, ei sõida me täna enam edasi, kuna siinsamas Hirvemäel saab mõnusalt telkida ja sooja veega pesta (mida me kõik peale neid tolmuseid teid igatsesime). Mõeldud-tehtud. Kolmanda päeva läbisõiduks "vaid" 224 km, ent see kulges valdavalt kruusateedel.

Õhtuhämaruses liitus meiega veel lõbus seltskond kolleege, nii et selle õhtu lobisemised ja muljetevahetused venisid kesköösse.



Osalt tänu sellele, osalt tänu võrreldes eelmisega märksa soojemale ööle, venis neljanda matkapäeva hommik pikaks. Startisime alles peale 11. Peale tankimist Räpinas sõitsime läbi Raigla Lämmijärve-äärsetele poldrisihtidele. Mingil hetkel jooksis tee võserikus umbe. Kõrvalt läksid traktorijäljed heinamaale. Karu tegi luureretke ja ütles, et mööda heinamaserva saab hädapärast eesolevale teisele teele, ent selleks tuleb sügavatest roobastest mööda sõita. Mõningase arupidamise järel otsustasime seekord liigseid riske vältida ja auto tuldud teed tagasi saata. Renx ja mina läksime autoga kaasa, teised otsustasid üle pehme heinamaa turnida. See läks neil korda ja juba mõne minutiga jõudsime ka meie ümbersõitu pidi neile järele.

Järgmine peatus Mehikoormas. Vaade üle Lämmijärve kitsaima koha Venemaale. Mõned km tagasi oli meil täitunud 1000 km koguläbisõitu. Väike lõõgastav lesimine murul ja taas sadulasse. Järgnesid kiired ja mõnusad kruusateed. Parapalust keerasime kohe läände, jättes Meerapalu sopis käimata. Kuskil Kastre taga sirgetel sihiteedel peatust tehes kurtis Tiit, et ta mootor ei taha enam pöördesse minna ja on jõuetu. Diagnoosisime selle õhufiltri ummistumiseks, ent jätsime puhastamise edaspidiseks.

Läksime hea õnne peale vaatama, kas Kavastu parv käib. Noh, ei oleks ju ka teab-mis ring olnud Luunja kaudu üle Emajõe sõita. Aga parv käis küll, meie kuus ratast ja üks auto mahtusid parasjagu peale. Tomsawyerliku planguvärvimise stiilis saime ka meie parve ketiratast ringi ajada :)

Jõe teisel kaldal oli see hetk, kus Aun meie seltskonnast lahku lõi, nagu tal plaanis oli olnud. Seega jätkasime viie tsikli ja autoga. Taas sirged ja hoogsad kruusateed. Andis tunda, et vihma ei ole juba mitu päeva sadanud - tolm läks üha paksemaks. Lõunapausil Alatskivil Kivi kõrtsis pööritasid teised külastajad ehmunult silmi ja kommenteerisid meie roppu väljanägemist.

Ikka mööda Peipsi kallast edasi. Meeleolukad rannaäärsed tänavkülad. Omedu silla remont sundis meid põike sisemaale tegema. Samuti tuli Kasepääl planeeritud marsruudile põige sisse teha, kuna seal käis parasjagu kalafestival.

Ühes peatuses avastasin ma enda tagarehvis helendava naelapea. Pauk võttis näpitsad ja sikutas... ja sikutas... ja sikutas sealt välja pika peene naela, mis aga õnneks oli nii servapidi sisse tunginud, et ei olnud õhukummi kahjustanud! Huhh, vedas.

Ent Mustvee kesklinnas, kui teised kaupluses oma toiduvarusid täiendasid, oli minul kätte jõudnud hetk seltskonnast lahku lüüa, et kl 9ks Jänedale autoorienteerumisele sõita. Kell oli pool seitse ja selle päeva seniseks läbisõiduks 215 km, kokku 1160.

Neljale kirde suunas lahkuvale rattale järele lehvitamine oli nukker. See seltskond oli väärt seda, et see seiklus lõpuni koos läbi teha, ent paraku ootasid järgmised ettevõtmised. Mustveest välja sõites mõõtsid politseinikud, kes äsja olid keskväljakul Renxi dokumente kontrollinud, ka minu kiirust. Kõik oli OK...

18 August 2009

Maailmaparandamine

From: Rein @Geopeituse foorum
Re: Garmin + EOMAP
18. august 2009, kl 01.43
Nädalavahetusel sai kolatud Lehtse taga Kaiitseväe polügoonil ja sattusin ka Valgejõe äärde.Täpsemalt endise Tepu silla kohta.Seal mingi seltskond, kes olid tulnud autoga ja pikk treiler taga, ning edasi enam ei saanud. Nende jutu järgi juba 6 tundi seal passinud ja oodanud abiväge.
Küsisin, milles asi ja siis öeldi, et kõiges süüdi EoMapi kaart.Kaardi koostajaid sõimat ikka kõvasti.Juhatas neid üle Valgejõe Tepu sillast üle, aga silda ennast polegi.Minust nemad sinna jäid, treiler pikk ja tee kitsas.Ootasid sõpru, et treiler käsitsi ringi keerata.
Kodus vaatasin, et Maaameti lehel silda pole aga EoMap navigaatoris tõesti näitab sealt otsemat teed.


Kallis blogilugeja!

1. Kui Sa tead, mis või kus on Tepu sild, siis palun anna mulle teada! Piinlik, aga mina ei tea. Otsinguga suutsin tuvastada vaid sellise jutu: kui aegviidu poolt läheneda, siis teed vääga sitad ja tepu silla juurde täiemõistusega inimene sõiduautoga ei peaks minema..

2. Kui Sa veel kuskil leiad kaardi vigu, siis minule meeldiks, kui Sa neist ka otse mulle teada annaksid, minupoolest kasvõi sõimu vormis. Kannatan ära, parandan kaarti, järgmised kasutajad on õnnelikud ja naeratavad.
Samas kui Sulle meeldib omaette sõimelda, siis, noh... ega mul kahju ka ei ole, sõima seal silla otsa juures kasvõi kuus päeva jutti.


EDIT kl 10:30: Tepu sild on tänu kiiretele ja usinatele abilistele juba tuvastatud, aitäh! Kes veel huvi tunneb, siis Valgejõe sillad alates suurest Peterburi maanteest ülesvoolu on: gaasitrassi, Suru, tanki, Sikka, Tepu. Ja seesama viimane on nüüdseks ka Garmini kaardifailides õhku lastud!

17 August 2009

Tagantjärele

Nüüd juba enam kui nädala taha jääb üks pikkade tsiklisõitudega nädalavahetus, millesse mahub autoorienteerumisvõistluse läbiviimine ja motoorienteerumisel osalemine, millest paar märksõna kirja tahaks panna.

Asi algas laupäeva hommikul Skanska suvepäevade autoorienteerumisega. Selle start oli Harutee kaupluse juures ja 130 km pikkusel teel Paatsallu pidid osalejad järjestama fotosid, mis ma teeäärsetest objektidest olin teinud. Pooled neist olid kaardile märgitud ja kujutasid muidu-kah-vaatamisväärseid objekte, nagu sillad, mõisahooned, mälestussambad. Teine pool fotosid oli vähemglamuursetest objektidest, mille kohta kaardil märget ei olnud ja mis nõudsid seega pidevat tähelepanu.
Poolel teel, ajakontrollpunktis Sipa pärna juures said need, kes seni olid ettenähtud ajagraafikus püsinud, mult fotosid juurde, nii et täiskomplekt sisaldas 54 pilti.
Tõtt-öelda oli mul peale VIIMAST startijat Haruteelt Sipale sõit, et sinna enne ESIMEST startijat kohale jõuda, paras sekundite tagaajamine. Õnneks jäi esimene auto sinna paar minutit rohkem hiljaks kui mina :)
10 rajale läinud seltskonnast jõudis õigeaegselt Sipale 4. Ülejäänud jäid lisapiltidest ilma ja nende raja teine pool oli sellevõrra lihtsam (ja ka võimalik punktiskoor kesisem).
Meriti nõudel olin ma kontrollaega juba peale raja valmistegemist ja -mõõtmist poole tunni jagu lühemaks teinud. Nagu võis arvata, muutis see võistluse tempo üsna kiireks, mille üle paljud osalejad ka nurisesid. Vaatamata sellele korjasid võitjad raja puhtaks, st järjestasid õigesti kõik pildid! Teise koha ekipaažil jäi leidmata üksainus pilt.

Võistlus maha peetud, keerasin ma tsiklinina itta ja sõitsin otse läbi Eesti Peipsi kaldale Uuskülla, kus biker.ee rahvas spontaanseid suvepäevi pidas ja selle ärksam osa pühapäevaseks orienteerumise etapiks valmistus. 265 km sai selle Eestit pooleks lõikava marsruudi pikkuseks.

Enne hommikust võistlusstarti oli meeldiv võimalus proovida Marguse KTM 525exc'd. Transalp on selle kõrval omnibuss. Olematu kaal (200 vs 130 kg), värsked kärnakummid, kuhjaga toorest teravat jõudu pakkuv mootor... mmmmmm :D

Laagripaigast võistlusstarti sõites tabas meid igasuguste ilmaprognooside vastaselt äge vihmasagar, mis kohe riietest läbi peksis. Päevapeale tuli sellele veel lisa, nii et õhtuks saapad lirtsusid jalas. No vähemalt kruus ei tolmanud :)

Võistluse ala oli suur - ca 80 km läbimõõdus, ja kontrollpunkte ligi 50. 6-tunnise kontrollaja jooksul läbisime me Margusega neist ligi pooled. Sõitsimegi algusest lõpuni koos, tema muidugi üksjagu igavledes, kuna mina igas kruusakurvis hoo korralikult maha võtsin.

Kaardid olid virumaalikult mustvalged ja raskestiloetavad. Võtsime kontrollajast ca 20 minutit selleks, et kaartidelt kõik punktid arvutisse taguda ja sealtkaudu edasi gepsu. Kindlasti tegi see elu rajal märksa lihtsamaks. Rappuvatel teedel paagil olevast kiletaskust mustvalget kribukaarti lugeda ei ole lõbus.

235 km kogunes meie ca 5-tunnise sõidu pikkuseks ja tulemuseks 7.-8. koht. Kahjuks ei jõudnud me lisakatsele, milleks oli vibulaskmine ja millest märkimisväärset punktilisa oleks saanud teenida.

Tulemuste rehkendamine venitas õhtu pikaks ja koduteele saime alles peale 9. Tallinna poole minevatest ratturitest kogunes 10'ne kolonn. Läbi õhtu-uduse Virumaa sedasi kolonnis kojusõt oli omaette elamus.

Ndlv kogu-läbisõit 852 km puhast rõõmu.

13 August 2009

Mehed jagamas kuldseid elutarkusi

igrek says:
mul on ka vahest õndsad päevad kui naine kuskil koolitusel on, saab hommikuni arvutis tõmmelda

tsett says:
naisevaba kvaliteetaeg

igrek says:
just

tsett says:
A-kategooria puhkus

igrek says:
nelipakk ja õllesnäkk on siis õhtusöögiks, pesema ennast ei pea peeretada võib vabalt ja saab vaadata kõige mõtetumaid äksõnfilme

07 August 2009

Siduritross

Ndlv pikkadeks sõitudeks ratast ette valmistades võtsin ma ka siduritrossi määrimise ette. Siin aga tabas mind halb üllatus - alumise kõriotsa juurest oli tross juba nii läbi hõõrdunud, et vaid viimased traadikiud pidasid. Trossi määrimiseks kõris edasi-tagasi liigutades läksid katkenud kiud sassi ja tross oligi lootusetult kõris kinni.
Kõne Streetmotosse andis infot, et uus komplektne tross on Eestis igal pool tellimiskaup ja enne 10 päeva ei saa. Aga otsigu ma paranduskomplekt. Streetmotos parasjagu ei ole, küsigu ma Motodepoost. Depoos sama jutt, aga soovitati Allrightist küsida. Allrightis õnneks oli. 150 kr eest sai kompekti, mis sisaldas kaht eri jämedusega trossi, millel üks otsanippel juba olemas ja teise jaoks erinevaid külgekruvitavaid nipleid. Praeguseks hetkeks on see juba paigaldatud ja minu vahepeal tärganud hirm, et võistlus taas vahele tuleb jätta, hajunud :)

05 August 2009

Kelk on tõrvatud!



Pakikas tsiklile monteeritud:


Kohver pakikale monteeritud:


Ahjaa, pööra tähelepanu ka uuele tagarehvile! Made in Ukraine :) Muidu ilus ümmargune, aga ratta võttis sõidul hullusti tudisema. Läks siis balanssi, kui talle SADA GRAMMI tina külge pandi! Harva kui autorataski nii palju raskust vajab. Aga nüüd sai igatahes hea, just käisin proovimas.

04 August 2009

Ood endurotsiklile

Samal ajal kui MadOne kogu eesti rahva taas ühiselt hingama tõi, põristasin mina mööda väikesi teekesi ja tõdesin, et ei ole olemas teist sellist liiklusvahendit, mis võimaldab ühtviisi hästi nii kitsukesi ja konarlikke metsaradu läbida, kui ka suurele teele jõudes loetud sekunditega maksimaalsete legaalsete kiirusteni kiirendada ja nende kiiruste juures pingevabalt kasvõi ühe jutiga eesti teise otsa sõita.

Tänasele teekonnale jäi ka üks kõrvaline metsatalu, mille suletud hoovist tee otse läbi läks. Väljas oli juba loojangujärgselt hämar, seega ei tundunud äsja läbitud 4 km mudamülgaste ja kivinukkide vahel väga ahvatlevad kordamiseks. Võtsin siis kiivri peast, tegin viisaka näo pähe ja läksin uksele koputama. Ma olin üldiselt igasugu üllatusteks valmis, aga mitte selleks, et pika koputamise peale avama tulnud noormees minuga inglise keelt rääkima hakkas! Ent väravad tehti lahkelt lahti ja tee tagasi tsivilisatsiooni oli märksa siledam kui äsjaläbitu.

Veidi hiljem köitis pilku suur must selg, mis pikkade hüpetega viljapõllus diagonaalselt teega mulle lähenema hakkas. Õnneks saabus temale kursimuutuse otsus hetk enne, kui minuni äratundmine, et tegu suure metsseaga on. Meie teed läksid rahumeelselt lahku :)

PS Üks häda siiski mootorrattal on. Ühest taluõuest sööstis mulle järele verejanulise olemisega peni, ja kuna minu ees kulges omas tempos laiade haakeriistadega traktor, ei saanud ma ka rullikeeramisega peni ignoreerida. Oli juba viimane hetk tsikkel kinni pidada ja rünnak vastu võtta, kui traktor teelt kõrvale keeras. Vabanenud teed kasutades jätsin ma oma püksisääred seekord peni hammastega tutvustamata.

03 August 2009

Rege rauta suvel



Mis sa arvad, mis see on?

Ei ole kelk! Hoopis Meriti tsikli pakikas on. Täitsa ise tegin! Poku käest sain torusid ja Mati juures keevitasin kokku. Nüüd tuleb veel mustaks värvida ja voilaa, nagu ütlevad lätlased ;)

Kui tsikli külge monteerin, siis teen uue pildi ja näitan Sulle ka!

Suvesegadus

Suveseiklusest on juba rohkem kui nädal möödas, ja hääl kuklas ütleb, et peaks sellest miskit kirja panema, kasvõi selleks, et muljeid enda jaoks salvestada. Ja noh, igasugusest tühjast-tähjast jahub siin, aga sellisest suursündmusest ei piiksagi. Aga näed, ei ole käsi tõusnud selleks seni.

Ühelt poolt on asjad nii, et paraku ei järgnenud tänavusele Seiklusele tavapärast rahulolu ja pingelangust. Midagi jäi nagu tegemata, midagi poolikuks. Kohalesõidumängu totter aps - kahe foto asukoha segaminiajamine - tekitab siiani piinlikkust. Ja see viimase päeva sõnumiserveri kokkukukkumine, mis on küll ses mõttes hea ja halb koos, et võttis ehk silm-ruutus-skoorijatel veidi indu maha ja lasi rohkem elu põhiväärtustega tegeleda (kui pateetiliselt väljenduda). Aga mine sa tea.

Teisalt - see võib küll mulle vaid tunduda - kippus tänavuses seikluses nappima värskust. Kõik päevad olid head, aga tavapäraselt head, rutiinselt head. Samas - kes ütles, et uudsus on esmatähtis? Staazikad olijad käisid, nautisid, kiitsid... seega peaks ju kõik hästi olema?

Kui ma seni olin arvanud, et 10-aastat-ja-Eestile-tiir-peale võiks olla ihaldusväärne eesmärk, mille saavutamiseks ka võhma jätkub, siis praegu, kus 7 on tehtud ja 3 veel minna, ma seda enam nii kindlalt ei väida.

Vaat sellised vastakad tunded...

12 July 2009

Haanjamaa

Haanjamaal polegi "minu elus" varem autoorienteerumist tehtud. Ootuspäraselt vaheldusrikas maastik ja ägedad teed. Janni kvaliteetrada, kergesti leitavad KPd, erinevaid logistilisi skeeme pakkuv teedevõrk. Valdava aja võistlusest ilus ilm, sekka mõned piisad vihma, viimasel pooltunnil tihedam sadu. Üle mitmeaastase vahe oli tore võimalus taaskord Tõnu Lepaga koos sõita. Tõnu ei olnud rooste läinud ja tegi meile esikoha trassivaliku :)

Koduteel sai südame põksuma. Sõitsin parasjagu sirgel Tartu-Võru teel 100 km alas ja tegin ca 110'ga möödasõitu 90'ga sõitvast välismaa numbritega autost, kui järsku näen, et vasakult kõrvalteelt hakkab üks auto välja sõitma. Ja teeb süüdimatult parempöörde otse minule vastu. See toimus otse minu nina ees, nii et ma ei saanud isegi tema trajektoori prognoosida - kui avara kaarega ta teele välja keerab. Õnneks me mahtusime siiski kolmekesi kõrvuti teele. Põhjus kirikusse küünal viia...

09 July 2009

SeiklusHingamine

Tuleb tunnistada, et samal ajal, kui kogu muu eesti rahvas hingas ühiselt laulu- ja tantsupeol, tegime meie Meritiga koos hoopis Jõgevamaal Suveseiklust. Tänavu meile sattunud Torma ja Jõgeva vallad osutusid tänuväärt piirkondadeks, kus materjali leidmisega raskusi ei olnud. Aga pikemalt ma sellest praegu ei kirjuta, muidu ei ole suveseiklejatel põnev ;)

Eilne päev möödus Gerdiga Pärnus Plingi seiklusele materjali kogudes. Ka Pärnu üllatas meeldivalt oma materjalirohkusega, üleüldse oli seal väga mõnus ja huvitav ringi hulkuda. Aind et >10 km jalgsimatk kesklinnas ja pidev ringivahtimine väsitas õhtuks üsna ära. Muulide peal jäigi käimata :(

02 July 2009

Nagu ratta peal

Jaanipäev - Meriti ja Pärlega Voikas (Elva ja Nõo vahel). Tuur Palojärve äärde (kus küll seoses jaheda ilmaga vees ei käinud). Tagasiteel Mukri rabalaukas ujumas.

Nädalalõpp - kuuri ehitamine. Praeguseks on karkass ja sarikad püsti ning roovi pealelöömine pooleli. Peale palgapäeva on vaja osta katuseplekk, seinalaudis ja betoon põranda valamiseks.

L õhtu - Järva-Jaanis Uunikute Suveralli lõpetamist kiibitsemas.

P õhtu - Varbola-tuur. Kogesime, et masu annab end tunda ka sel moel, et asutused ei jõua oma lahtiolekuaegade infot veebilehtedel ja infoliinidel piisavalt värskendada. Sedasi olid üllatuslikult suletud Nõmme kõrts ja Veski baar. Viimaks lasti meid sisse Ristimäele, kus kartulisalat külmikust välja kraamiti ja näljastel ratturitel kõht täis söödeti.

E õhtu - Võsu taga Lobi rannas piknikul. Mere ääres oli ootamatult jahe, võrreldes sisemaa leitsakuga. Tagasiteel kohvid Laane pansionis.

T - tagarattalaagri vahetus. Laagri sain Balti Laagrist, tihendid Laagri- ja Tihendikeskusest. Õhtul Meriti ja Eerikuga Järveotsa järve ääres orienteerumisteisipäevakul, pärast veel Eerikuga metsateedel tuuritamas.

K õhtu - Tartus kolleegidega reisimuljete õhtu.

22 June 2009

Milleks meile vaja seda ämmamoori maja

Terve see nädalavahetus möödus Kehtnas lammutus- ja ehitustööde tähe all.

Maike ja Reimo, kes eelmisel nädalal olid tulnud jaanipäevaks kodumaale puhkama, hakkasid algul nõrga veesurve põhjuseid taga ajama. Filtrivahetusega alanud protsess viis kogu vannitoa- ja köögitorustiku väljavahetamiseni koos seinte ja põrandate lahtivõtmisega ning täiesti uutena ülesehitamisega. Kuna Reimo oli aga lubanud ndlv ema juures katust parandada, siis andis ta objekti meile üle ja läks ise uuele. Puhkus myass.

Meie algseks tagasihoidlikuks plaaniks oli viia välja vana ja mittekasutatav Pioneer-pliit ja lammutada maha selle tagune viltuvajunud kärgtellistest "ilumüür". Nagu ka eelmise nädala Reimo praktika õpetas, ei ole asjad kunagi nii lihtsad, kui optimistid arvavad :P Pliidi veesärk oli aastate jooksul pisitasa läbi tilkudes enda alused põrandaplaadid ja -lauad täiesti läbi mädandanud, seega lõikasime me mädad talavahed välja ja asendasime uutega. "Ilumüüri" tagant tuli välja lippadi-lappadi krohvimattidega ürgne saepurutäidisega vahesein, mida ei olnud kuidagi võimalik viisakalt dekoreerida, seega jätkus lammutust kauemaks. Kogu selle sodi alt koorus viimaks välja päris vahva telliskorstna pind, mis peale krohvi eemaldamist ja harjamist uueks toakujunduselemendiks jääbki. Vaheseina aga asendasime kostna tasapinda jätkava kipsseinana, millele kindakrohv peale tuleb.
Kuna aastate jooksul olid selle maja remondid näinud välja nii, et vanale jamale uus kiht jama peale, siis sai nüüd väga palju ruumi ja avarust tuppa juurde.

Planeeritud paaritunnine talgu kujunes kaheks 14-tunniseks tööpäevaks. "Jaani hele" aga leidis tänuväärt kasutust talguõllena. Kusjuures - piinlik seik, aga selgub, et oma õllest on võimalik ka hommikul pohmakas tekkima. See on nagu oma koera käest puredasaamine. Arvad, et tunned seda looma, aga...

20 June 2009

Bean'lik

Keila-Joa mõis.
Draamateater mängib klassikat - Eugene O'Neill "Pikk päevatee kaob öösse".
Lutsepp, Kaljuste, Sukk, Avandi, Lukin.

Üks arrogantne tolgus saali tagareas, kelle jaoks ilmselt hea kultuurisündmus tähendab Meie Mehe suvetuuri ja kes juba esimese stseeni ajal tukkuma on jäänud, hakkab keset vaikset stseeni läbi une valjusti mõmisema. Häiritud publiku pilgud pöörduvad üle õla vaatama, kuidas kodanik naabri küünarnukimüksu peale ärgates juhmi näoga ringi vahib, mõistmata, kus ta viibib ja mis toimub.
Tõepoolest - kuidas satuvad sellised tüübid üldse teatrisse?
Piinlik.
Väga piinlik.

18 June 2009

Iff Only

Eile Käsmus Ifi kontserdil.
Palju toredaid tuttavaid inimesi, kellega ammu pole trehvanud.
VÄGA palju toredaid inimesi, kellega ei ole varem trehvanud.
Palju toredat tuttavat muusikat.

Me läksime sinna tsiklitega ja jäime veel peale lõppu kauemaks kauni suveõhtuse Käsmu vahele jalutama, et mitte meetrikaupa liikuva autorivi vahel vänderdada. Tulema saime alles kl 11 paiku, kui päike juba poolsaare tipu taha vajunud.
Tagasiteel Kolgaküla kandis soojemaltriietumisepeatuse järel ei võtnud Meriti ratas enam starterit taha. Paari korra proovimise järel võttis, siis aga näitas üldse pimedat pilti. Õnneks osutus viga lihtsaks akuklemmi lahtipõrumiseks, mille kohapeal kiiresti leitud-parandatud sai.
Üks paar ndl tagasi läbitud külavahetee jupike, mis siis kaunis kuiv ja tolmune oli, üllatas mudaste lompidega. Merit sai ühes sellises tsikli landscape-formaati. Ise õigel ajal vahelt ära, aga üks rattakülg ootab praegu õue peal survepesu.
Aruküla alevivahel kargas järsku metskits kuskilt põõsast välja ja ühe lennuka hüppega nina alt üle tee. Õnneks oli meie kiirus asulasisesele liiklusele vastav. Varsti peab neid juba keset Talina linna ka kartma hakkama, maütlen.
Tänu väikesi teid mööda sinkavonka tulekule jõudsime koju alles 1 ajal.

Aga selle LäbiVihma kütusekulust ja paagi mahust ja kraanide loogikast mina veel aru ei ole saanud. 170 km peale tankimist peab juba reservikraani avama. Vana kollase tankeriga sai 500 km sõita...

16 June 2009

Vahtkonnavahetus

Rõõm väikestest asjadest

Veneaegse inimesena on mu seljaajju salvestunud teadmine, et ARKis läheb ilgelt aega ja kindlasti on mõni paber puudu või valesti täidetud. Viimased praktilised kokkupuuted selle asutusega tõestavad risti vastupidist. Nii ka tänane käik Sauele. Olin teenindussaalis ainus klient, niipea kui järjekorraautomaadist numbri sain, käis kõll ja minu numbriga leti taga ootas lahke teenindaja. Asjad aetud paari minutiga! Ma lausa küsisin teenindajalt, et kas see seis on tingitud masust või tänasest streigist, aga kohe peale vastuseks saadud muiet sisenes järjest mitu uut klienti. Nii et kõik toimib :)

Seejärel käisin veel kindlustusbüroost läbi, vormistasin ka eelmise omaniku kindlustuse ringi ja katkestasin vana tsikli kuni järgmise märtsini tehtud poliisi (selle eest saab raha tagasi). Taas kiiresti ja mugavalt asjad aetud.

Nagu Sa aru saad, olen ma nüüd LäbiVihma legaalne omanik :) Seni veel ei tihanud seda õuel seisvat musta elukat päris omaks pidada, ent täna uurisin teda juba põhalikumalt. Tagapiduri supporti juures on midagi lahti ja klotsid kõlisevad auklikul teel. Kaugtulede lüliti ei fikseeru, selle peab kas lahti võtma ja proovima korda teha või vana ratta omaga asendama. Suunatulede lüliti on ka veidi puine ja ei taha esimese näpuvajutuse peale alati toimida. Muus osas aga on temaga sõit puhas rõõm. Sidur ja käigud toimivad ülimõnusalt - pehmelt ja konkreetselt. Veidi harjumatu on kõrge lenks. Võib-olla peab selle vana ratta omaga ära vahetama, see on madalam. Aga äkki hakkab veel meeldimagi.

15 June 2009

Maltoosajaht

Viimane hetk jaaniõlle käimapanekuks, seepärast palusin Meritil linnast tulles maltoosat, suhkrut ja pärmi osta. Järve Selverist sai ta kolm viimast pudelit, Saku poes ei olnud üldse. Meie aja jooksul paikaloksunud retseptuur näeb ette 5 pudelit maltoosat ja 3 kilo suhkrut. Jõuluporterisse võib 6 pudelit ka panna.
Läksime siis õhtul hiljem veel Laagri Maksisse maltoosat juurde ostma. Netu. Kell sai just 10 ja lootus oli veel vaid 11'ni avatud poodidel.
Kadaka Selver - netu.
Mustika Prisma - 1 viimane pudel :)
Tondi Selver - netu.
Seks ajaks oli kell juba 11 ka saanud ja seega tuleb seekordsest õllest nelja maltoosaga Jaani Hele.

Mis veel vahepeal juhtunud on... eile oli ema sünnipäev ja sel puhul tegime traditsioonilise automatka. Sedakorda ei vallutanud kaugusi, vaid tuuritasime koduse Nissi valla väiksematel teedel. Sealt edasi läbi Haiba ja Varbola Rapla külje alla Krantsi kõrtsi hilisele lõunasöögile ja samamoodi külavaheteid pidi tagasi.
Kuna meid oli 6, siis sai laenatud Kaizi Multivanni, mis end ühe väga mõnusa reisibussina näitas.

Uut tsiklit polegi peale seda meeldejäävat läbivihmakojusõitu käivitanud. Kui ma alul plaanisin kõnetada teda hellitusnimega ÜleMäe (mugandatuna TransAlp'ist), siis peale toda sõitu näib, et palju rohkem vääriks ta hoopis nime LäbiVihma. Sest erinevalt meie senistest niiskusega turtsumakippuvatest ratastest ei teinud vihmassõit temale vähimatki.

14 June 2009

XL on surnud. Elagu XL!

Ärakustunud tsiklile asendusmootori otsingud on viinud selleni, et meil on õue peal täitsa uus loom! Noh, mitte uus kaubanduslikus mõttes. Uus meie jaoks, tehtud aastal 1994.

Tegelikult oli Merit selle ratta netist leidjaks-väljavalijaks, ostmaõhutajaks ja suuresti ka finantseerijaks. Nüüd ta lubab minna naiseksolemise-kursustele, et edaspidi nõuda mehelt köögimööblit, mitte tsikliostu :D Ma ise olin juba vaat-et-leppinud teadmisega, et mõnda aega tuleb kahekesi ühe rattaga hakkama saada, aga Meritil on suur sõitmisekihk peal, ja tahaks seda ikka koos minuga teha, mitte seljakotiks olles või üksi põristades. Nii armas ju :)

Aga nüüd rattast. Margi järgi on see lähedane eelmisele - Honda XL600, ent kui vanal rattal olid seal järel tähed LM, siis uuel V ja lisaks veel hellitusnimi TransAlp. Ja nendes tähtedes peitub suur erinevus. Kui vana oli 1-silindriline õhkjahutusega mootor, siis uuel on silindreid kaks ja jahutajaks vesi. Mis tähendab seda, et uuel rattal ei ole küll nii äkilist pauku, ent vedu on märksa ühtlasem nii madalatel kui kõrgetel pööretel ja vibratsioon väiksem. Vesijahutus tagab selle, et ka kuumal päeval pikalt maanteed uhades ei kuumene mootor üle, nagu vana seda kippus tegema. Mis teeb uuest rattast märksa sobilikuma pika-matka-ratta. Seda soosib ka lai ja pehme custom-iste. Veel on rattale külge poogitud käepidemesoojendused, tagakohver, keti automaatõlitus ning kukkumisrauad, mis mootorit ja ratta plastikosi külilivajumisel kaitsevad.

Muidu on ta aga samasugune endurokas nagu eelminegi. Paarikümne kilo jagu raskem. Kui originaalis on TransAlp ka mõnevõrra madalam, siis selle ratta vedrustus on tõstetud, seega on ta üsna sama kõrge kui mu eelmine ratas - mõlemad jalad täistallaga hästi maha ei ulata.
Ratta must värv pärineb eelmiselt omanikult. Varasemas ajaloos on TransAlpi madala asetusega esiporilaud asendatud krossikastiilis kõrgega, samuti on plastikosi veidi nuditud. Tänu sellele näeb ta märksa saledam välja, kui muidu üsna matsakas tehaseseades ratas.

Ratta äratoomine Viljandist oli omaette märkimisväärsus. Ilmaennustus ei tõotanud head, ent Meritil oli kange kihk see käik oma XBRiga ette võtta. Ja noh, ennelõuna oli ju vastupidi ennustusele kuiv... täpselt selle hetkeni, kui tsikliriided selga olime ajanud ja toast välja astusime. Ning see vihm kestis lakkamatult täpselt meie kojujõudmiseni. Vahepeal pilvede vahelt veidi heledamat kuma näidates, enamasti aga paksu maadligi hallusena ja vastu kiivrit kolistavate jämedate piiskadena. Sõida nagu pesumasinas. Liiklus oli päris tihe, seega sai veel aeg-ajalt autodelt ka sahmaka vett vasta visiiri.

Erkkollased vihmakombed pidasid enam-vähem, ent minu saapad lirtsusid juba poolel teel, samuti olid kindad kaltsmärjad. Merit tõmbas nahkkinnastele peale kollased kummikindad, mis päris hästi töötasid, ent tagasiteel ise juhtides (kuivõrd minnes olin XBõRri lenksus mina ja tema oli seljakotiks) hakkasid pisut liiga väikesed kindad pitsitama ja ta võttis need ära.

Õnneks ootas meid õhtul Poku kuum saun, kus kontidessepugenud rõskuse kenasti välja sai.

08 June 2009

Tehtud!

Kevadsõit on maha peetud ja suur pingelangus sellest. Kokkuvõttes sujus asi igati hästi ja osalejad näisid rõõmsad ning rahul olevat. Halle karvu lisas üks Varbola-kandi eesti keelt mittekõnelev prõua, kes ilma pikemalt oma ärritumise põhjuseid selgitamata politsei välja kutsus. Viimased aga leidsid linnuse juurest Meriti, kes parimal viisil oma kommunikatsioonijuhi võimeid kasutades poistele selgeks tegi, "kuidas asjad käivad", ja kõik lahkusid sõpradena.

Tahan panna kirja tänusõnad Aigarile ja Ingale asjaliku AKP-töö eest, Argole efektiivse tulemusterehkendamise eest, HITEHi-rahvale mitmekülgse materiaalse ja moraalse abi eest. Ja Gerdile... kõige eest! :)

01 June 2009

XL ikka veel haige

Pildike sellest, milline näeb välja üks haige XL (Kairi ütles, et nagu jalgratas):
Ja haige organ, ehk mootor:
See haige organ on praeguseks juba märksa rohkem laiali lõigatud, ent asendust ei paista veel kusagilt.

Päev sadulas

642 km on eilse tsiklituuri (Meriti X-Bõrriga) pikkus. Ja iga kilomeeter puhas rõõm :)

Eeskätt oli sõit seotud Uunikute Tähesõidu raja mõõdistamisega, ent kuna kl 1 Väike-Maarjas oli päev alles noor ja Ida-Virumaa juba kiviviske kaugusel, sai põigatud ka Virusõõri kiibitsema.

EDIT: Tähesõidu lehel on link ühele tähelepanuväärsele ajaleheartiklile aastast 1931. Toonasel 270-kilomeetrisel võidusõidul sõitsid mitmed ekipaažid välja üle 80-kilomeetrised KESKMISED kiirused!
Kujutage ette tolleaegseid autosid - nt võiduauto kaal pea 2 tonni, 4,4-liitrise mootori võimsuseks vaid 16 hobujõudu. Kitsad rehvid...
Kujutage ette tolleaegseid teid - kitsad ja käänulised kruusateed, hobuvankrid omas tempos logistamas, kariloomad lahti...
Ja ma kordan -- 85,31 km/h keskmiseks kiiruseks!!!

31 May 2009

Maalähedane

Eilne päev möödus Ellamaal isal abiks olles.

20 aastat tagasi ostis isa MTZ-05 marki väikese aiatraktori. Siuke kahe rattaga ja pikkade käepidemetega, millest ise järel käies põkatsit juhitakse. Nende aastate jooksul on see riist käru vedades ja põldu harides tublisti tööd teinud. Vanake hakkab aga ära väsima ja tänavu kevadel isa teda enam korralikult käima ei ole saanudki. Seepärast tuli meil eile kartulivaod käsisahaga sisse ajada - mina hobuseks ees ja isa tagant survet avaldamas ning NÕÕ hõikamas.

Vagudeajamise vahel tegelesin ma traktori diagnostikaga. Märgid viisid magneetoni - küünla säde on nõrk ja juhuslik. Tänapäevaste asjade remontimise vahel on vana vene tehnikaga ses mõttes tõeliselt mõnus tegeleda, et asjad käivad suurema vaevata lahti ja kuskil ei ole mingeid plastmassnagasid, mis juba paari esimese monteerimise käigus puruks lähevad. Magneeto sai molekulideks laiali võetud, aga viga otseselt välja ei paista, seega võtsin ma ta koju kaasa, et testriga kõik komponendid üle kontrollida. Kahtlustan, et kondensaator lööb üle.

Muuseas sai mootori all oleva tugiraami pragunenud kinnitused kokku keevitatud ja käiviti ladusamalt käima pandud (see on selline kellavedru ja trossiga, traktorit käivitatakse nagu mootorsaagi). Ja ülesõidu juurest kiivavajunud tõkkepuu ära koristatud. Raudtee üleskorjamisest (ja meie esimesest Riisipere-Taebla dresiinimatkast), näh, on ju juba 5 aastat möödas. Ja tee äärest kraavist välja kougitud tahmased liiprid, mis sinna talvel kinnijäänud lumesaha väljaaitamiseks sai täiteks topitud. Liiprid olid kraavipõhjas vett täis imbunud ja ropult rasked.

Kogu päeva saatis verejanulise sääseparve raevukas pinin ja armuvalus kägude katkematu kukkumine. On maikuu lõpp.

30 May 2009

Caution! Contents may be very hot.

... selline tekst on lugeda termos-kohvitopsi kaanelt.

Huvitav, millal nad hakkavad peeglitele trükkima "Caution! What you see, may be very ugly"?

Võiks ju mõne peeglitootja vastu kohtukeisi püsti panna, mis? Rsk ta siis näitab mulle sellist irmsat lõusta omikuti.

29 May 2009

Milline imeline õhtu!

Võtsin Meriti X-Bõrri ja käisin veel mõnesid muudetud rajalõike üle mõõtmas. Ja see ring läks päris pikaks.

Praegu on see hetk aastas, mis pahatihti märkamatult mööda läheb -- pole veel õieti talveunest äraganudki, kui juba on suur suvi käes. Seda toominga- ja sirelilõhnaaega tahaks nii palju kui võimalik enesesse ahmida. Kulgeda metsateedel ja püüda õhtupäikese kiiri, mis läbi värske roheluse tungivad.

Tegelikult on X-Bõrr väga hea kulgemiseratas. XL iseloom on palju metsikum, kutsub kruusateedel seda viimast piiri kompama. Ühtlast sõitu ta ei salli, kogu aeg olgu äkzn. X-Bõrr seevastu naudib madalate pööretega rahulikku podistamist. Kiiret pole kuskile. Ja sobivad talle ka kitsukesed-käänulised metsarajad. Kuigi, siiski, kõige kodusemalt tunneb ta end asfaldiga kaetud vanadel kurvilistel maanteedel. Näiteks Sauelt Jõgisoole. Jõgisool tuled hiway'le välja ja tõstad kiiruse korraks 110 peale, aga Haruteel keerab ratas taas vanale maanteele, mis läbi Muusika kulgeb. Seal on 60 kiiruspiirang, ja see sobib meile ülihästi. Vastutuleva vana Jawa juht viipab sõbralikult. Me mõlemad teame, et oleme Õigel Teel :)

What taste good?

Inglise poissmeestele pidada hirmsasti nalja tegema eesti neidude vastus küsimusele, kuidas kõlab "twelve months" eesti keeles...

Metsal omad loomad

Käisime täna (oi, teglt on tänasest juba eile saanud) Aigariga Kevadsõidu rada mõõdistamas.
Selle 130 km skoor:
* 2 sookurge, väga julget, vaatasid möödasõitvat autot rahumeeli 10m pealt;
* kährik;
* mingi nirk, nugis või muu vilgas pisielukas;
* jänes;
* kari metssigu, üpris julgeid;
* 2 metskitse.

Aga kui rajast rääkida, siis - pikk on. Tuleb süda kõvaks teha ja kümmekond km lühemaks kärpida.

21 May 2009

Tsiklijumalad on mu maha jätnud

Eile Meriti X-Bõrril klapivahesid kontrollides õnnestus puruks keerata klapikaane reguleerava kork. Nojah, praegu oli hea võtta asenduskork XL kaane pealt (need mootorid on suuresti sarnased), aga XL kokkupanekuks tuleb ikkagi kuskilt uus kork leida... :(

Parim stressimaandaja on füüsiline rahmeldamine. Viskasin kasvuhoone vundamendist autokärutäie mulda välja ja vedasin Ellamaale isa juurde. Kasvuhoone vundamendile on nimelt plaan kuur ehitada, selleks aga tahan põrandaaluse mulla liivaga asendada.

Isa ei olnud kodus (oli parasjagu linnast tulekul) ja koerad olid vist pealelõunauinakut tegemas, igatahes õnnestus mul sedasi autoga õuele sõita, et nad ei kuulnudki. Kui autost välja tulin ja kuuri labida järele läksin, siis alles nad märkasid, et midagi kahtlast teoksil, ja tulid mu peale lõugama. Ma seisin hulk aega ühe koha peal paigal ja ei teinud häält. Ja nad ei tundnudki mind ära! Umbusk säilis isegi siis, kui ma taskust vorsti välja kraamisin ja neid maiustama kutsusin. Ma olin juba hulk aega õue peal asjatanud, kui nad viimaks klähvimise lõpetasid ja mind nuuskima usaldasid tulla. Pärast oli meil kõigil kolmel piinlik, et sedasi omasid võõrastatakse.

19 May 2009

Ja ongi klapipesa

Tafka käest sain vajaliku võtme ja hüpotees leidis kinnitust - klapipesa on lahti tulnud ja silindrikaanest välja kerkinud.
Nüüd on see koht, kus ma meeleldi viiks selle lego kellegi targema kätte, kes ütleb, mis minema visata ja mida ja kuidas taastada/asendada saab. Kusjuures klapipesa on vigase nukkvõlli kõrval ilmselt teisejärguline probleem. Appi!:oops:

XL haige :(

Njah... mitte et vahepealse kuu aja jooksul midagi kirjutamisväärset juhtunud ei oleks, pigem on selle pausi põhjuseks olnud see, et olen elanud stiilis "sõida ja ära mölise". Täna hommikul aga on selline tunne, et võiks üle hulga aja pisut möliseda. Või vigiseda.

Pühapäeval, olles öösel tulnud tagasi Lavassaarest (mis tegelikult vääriks pikemat muljetamist) ja ennelõunal veidi Kevadsõidu rada täiendanud, sõitsin parasjagu Kehtna-tagustel metsateedel aega parajaks, sest Merit oli Muska+Merke+Rolluga Türi lillelaadalt peatselt tagasi tulemas. Äkitse lõi mootorisse terava tiksumise sisse. Pidasin kinni, võtsin kiivri peast, käivitasin ja kuulasin... tiks tuli mootori ülaosast, klapikambrist. Mootor käivitus ja käis küll ühtlaselt, ent heli oli siiski nii terav, et mootori hullema kahjustamise ohus pidasin paremaks edasi mitte sõita. Võtsin siis ratta käekõrvale ja hakkasin mööda küngastest üles-alla kulgevat metsateed tsivilisatsiooni suunas astuma. Mõni langus lubas sadulasse hüpata ja sadakond meetrit priiküüti saada, ent sellega kaasnesid teised sajad meetrid küngastest ülestrügimist. Pisut üle kilomeetri ja nahk korralikult märjaks aetud, jõudsin Palukülla ja keerasin esimesse hoovi, kus inimesi askeldamas näha oli, sisse. Peremees lubas lahkesti enda õue peal ratta lahkamise käsile võtta ja laenas mutrivõtmeid.

Ilmnes, et parempoolse väljalaskeklapi nookuril oli ca 4-5 mm lõtk sisse tulnud ja see seal tiksuski. Kui aga vahe reguleerpoldist kokku keerasin, ei saanud mootorit enam ringi ajada, nukk lükkas klapivedru lõpuni kokku. Selgemat põhjust kohapeal ei õnnestunud tuvastada, kahtlustasin nookuri või nookuritelje purunemist. Helistasin Meriti endale järele ja leppisin peremehega kokku, et ratas jääb niikauaks tema õuele, kuni sellele õhtul käruga järele tulen.

Eile siis võtsin asja kodus põhjalikumalt uurida. Nookurid (neid on iga klapi kohta kaks) paistsid korras olema, ent klapisääre ülemine ots koos vedrutaldrikuga istus naaberklapiga võrreldes tublisti sügavamal. Näis, nagu oleks klapp poolavatud asendis kinni jäänud, Ent kummalisel kombel liikus klapp vajutamisel vabalt allapoole (niipalju kui klapivedru seda lubas) ja, mis kõige kummalisem - mootoril oli kompressioon täiesti olemas, ehk et klapp pidas õhku! Esimese hooga tundus see täiesti sürr - nagu oleks klapisäär järsku 5 mm kokku tõmmanud??? Siis aga lõi pähe see mõte, et äkki on klapipesa silindrikaanes lahti tulnud ja oma kohalt välja tulnud, ent sedasi poolel teel kinni kiilunud, et klapp temaga kontaktis siiski tihedaks jäi...

Senine diagnostika oli käinud klapivahede reguleerimisavade kaudu, ilma klapikambrikaant maha võtmata. Nüüdseks oli aga selge, et pole pääsu terve klapikambri- ja ilmselt ka silindrikaane mahavõtmisest. Kuna ma eelmisel korral klapikambris käies olin näinud kurja vaeva kaane rattaraami paagialuse toru alt kättesaamisega, siis seekord otsustasin mootori raamilt esmalt maha tõsta ja alles siis osadeks võtta. See osutus lihtsamaks kui ma pelgasin.

Aga klapikambris tabas mind halb üllatus - mõlema väljalaskenuki tipud olid karvased. Mis tähendab nukkvõlli vahetust. Samuti on räsitud nukkvõli keskel olev liugelaager ja selle pesa silindrikaanes. Mis tähendab kaane vahetust. Ja peasüüdlase ehk klapini ma ei olegi veel jõudnud, kuna silindrikaane mahavõtmiseks läheb vaja õhukeseseinalist 12 padrunvõtit, mida ma pean nüüd minema linna pealt otsima.

On karta, et lühikese aja ja väikese rahaga seda südant taas tuksuma ei saa...

13 April 2009

See kärbes targutab autokummide teemal

* Eesti oludes ei ole mõtet osta autole suverehve. Kui seisad kevadel fakti ees, et eelmised suverehvid on omadega läbi, siis võta enda paar talve sõitnud talvekad, kougi neist kruvikeeraja otsaga naelad välja ja kutsu neid kuni surmani suverehvideks. Ja osta uute suvekate asemel parem uued talvekad. Ja osta kohe, sest kevadeti müüakse talverehve soodsamalt!
Miks nii? Sest Eesti teeolud on sellised. Talvised rehvid peavad olema head ja nende pealt ei tohi kokku hoida. Suvised tingimused on aga rehvide osas märksa vähenõudlikumad. Eesti kruusateedel ja porisel-sodisel asfaldil töötavad poolpidused talvekad isegi paremini kui suverehvid.

* Soeta oma autole kaks jooksu velgi. Romulast ostetud korralike velgede raha saad juba paari ärajäänud rehvivahetuse arvelt kokku hoitud. Pluss aja- ja närvikulu kokkuhoid, kui sa ei pea rehvitöökodade tippkoormuse ajal seal sabatama. Kui rattavahetus käib Sulle endale üle jõu, siis kutsu mind külla, mul on korralik tungraud ja rattavõti :)

* Uusi rehve ostes võiksid eelistada võimalikult kõrget ja kitsast mõõtu. Selle soovituse põhjus seisneb taas meie radikaalsetes teeoludes. Võib küll väita, et auto sõidab kõige paremini selliste rehvide peal, millised talle on tootja poolt ette nähtud, aga usu mind - ükski sõiduautotootja ei projekteeri oma autosid selliste teeolude jaoks, nagu praegu Eestis valitsevad. Seega võisid Sa oma auto muude veermikudetailide ränka saatust rehvivaliku abil veidi kergendada.
Rehvi kõrgusest sõltub otseselt see, kui palju "õhuruumi" teekonaruste ja auto kõvade detailide vahele jääb. Kõrgust näitab kaudselt rehvimõõdus olev murrujoone tagune kahekohaline arv. Seda numbrit võisid 5-10 ühiku võrra suurendada. +5 ei tekita reeglina probleeme, +10 puhul peab juba kontrollima, kas ratas kuskile vastu ei hakka käima.
Rehvi laius -- laiemat rehvi sakutavad tee ebatasasused rohkem küljelt-küljele, kui kitsast. Tunned seda roolist. Kitsam rehv tagab rahulikuma otsesõidu. Rehvi laiust näitab rehvimõõdu esimene kolmekohaline arv. Selle muutmise piirid sõltuvad eeskätt velje laiusest, ent -10 võid rahumeeli paigaldada.
Tuleb veel tähele panna, et kuna rehvi kõrgusmõõt antakse suhtarvuna laiusse, siis laiuse numbrit vähendades (ja kõrguse oma samaks jättes) vähendad sa ka rehvi kõrgust. Mis ei ole kindlasti soovitatav. Selle korvamiseks vali taas veidi suurem kõrguse number.
Näiteks kui Sinu auto originaal-rehvimõõt on 195/55 R15,
siis kõrguse suurendamiseks võiksid valida 195/60 R15.
Laiuse vähendamiseks vali 185/60 R15 (mis on enam-vähem sama kõrge kui 195/55 R15).
Laiuse vähendamiseks + kõrguse suurendamiseks vali 185/65 R15.
Pärast vahetust kontrolli oma auto spidomeetrit. Näiteks gepsu, Tartu maantee radarite või stopperi+kilomeetripostidega. Reeglina näitavad spidomeetrid rohkem, kui tegelik kiirus. Rehvide kõrgust suurendades see viga väheneb ja spidomeeter hakkab täpsemat kiirust näitama.

Kevadkroonika

Oioi kui pikk paus on vahele jäänud.
Möödunud poolteise nädala sisse mahub:
* hoogne kevade saabumine, poolteise meetri kõrgusest õuelt kokkukuhjatud lumehangest on tänaseks peotäis järel ja homme ilmselt seegi kadunud. Teedelt on kelts läinud, paljud metsavaheteed põhjatuks mülkaks muutunud ja jõed vett servani (ja kohati üle serva) täis.
* külmetus, mis algas esmaspäeva õhtul kurguvaluga ja läbis järjest traditsioonilised etapid "mandlid paistes - nina tatine - ragin rinnus". Uhkele plaanile Suurel Reedel üks pikem tsikliretk teha tõmbas see haledalt kriipsu peale. Aga sinepiplaaster ja põdrasamblatee on meie sõbrad ning tänase seisuga võib haiguse ravituks lugeda.
* ühe orienteerumisraja kokkupanek. Sai viimaks teoks tehtud juba hea mitu aastat küpsenud plaan korraldada seiklus 1930ndate aastate kaardil. Laupäeval käisid paar väiksemat seltskonda ning pühapäeval seikleja.ee rahvas Ajamasinaks ristitud seiklust lahendamas ja tagasiside on eranditult positiivne.

02 April 2009

Maa-alused joodikud

Naljakad asjad toimuvad kevadel pinnasevetega.
Mul on tagaaeda mineval jalgrajal üks lohukoht, kuhu märjemal ajal lomp koguneb. Mitte just tiigi mõõtu, aga noh... nii paarsada liitrit vett. Mingit soontpidi äravoolu sealt ei ole. Ja tänavu juba teist korda näen ma sellist asja, et mitu päeva triiki täis olnud lomp on ühel ilusal hommikul järsku kuiv. Esimest korda juhtus see paar nädalat tagasi, siis aga läksid ilmad taas külmaks. Eelmise nädala päike pani lume jälle hoogsalt sulama ja alles eile ei saanud ma tagaaeda ilma kummikuta minna. Täna öösel aga käis taas keegi ja jõi lombi tilgatumaks. Isegi pori ei ole põhjas :)

Aga üleeile tsikliga Ellamaal käies pidin ma veel läbi üleni teed katva paksu lumepudru võimlema. Poriaeg seisab seal alles ees. Selliste ilmade jätkudes ei tule ilmselt kaua oodata...

26 March 2009

Scoutsrännak

Eelmist postitust lugedes võisid Sa endamisi mõelda, et mida imet ta trambib kümnete km kaupa. Aga näed -- salatrenni tegi :) Tallanahka kasvatas! Ikka selleks, et täna läbida 30-km Scoutsrännak.
Olgu meenutatud, et see oli Martti idee 3 aastat tagasi sellele üritusele minna. Koos osalesime me ka aastal 2007. Mõlemal aastal ca 6,5 h ajaga ja verivillis jalgadega. Eelmine aasta jäi mingitel asjaoludel vahele... ei mäletagi, kas oli ilm sant või tervis korrast ära. Vahepeal on Martti oma sportliku suutlikkuse igasugu ikstriimide ja rogainidega võrratult kõrgemale kasvatanud, aga tahtsin ka mina proovida, kas viimaste kuude jalgsikäimistel ka mingi efekt on ja ilma suuremate kahjustusteta see matk läbida õnnestub.
Martti läks rajale omas tempos ja ca 4,5 tundi peale starti talle helistades sain kuulda, et ta juba tunnike tagasi lõpetas. Mida oli ka oodata. Aga ikkagi -- Respekt.
Mina aga kõndisin koos esimest korda osaleva Tiiduga. Esimesed 10 km tulid nagu muuseas, keskmine kiirus ca 6 km/h. Teine kolmandik tegi meil mõlemal juba jala hellaks. Kolmanda alguseks oli Tiidul kandadel liha lahti. Sellele vaatamata jätkus tal tahet+jaksu viimased 5 km sörgiga läbida. Ajaks temal 5:43, minul 5:45. Mis mahtus planeeritud 6 tunni sisse. Ja mis peamine -- olgugi et vasaku jala väiksel varbal on suur ja kannal väike vesivill, on enesetunne suurepärane ja varasemate aastate veremaitsest pole juttugi. Oma osa selles on muidugi meid peale lõpetamist oodanud Martti saunal ja Pireti pidusöögilaual.
Veel muljeid...
* Ilus ilm. Olgugi et külm ja kohati mereäärselt tuuline, see-eest rõõmsalt päikseline. Mida näost praegu selgelt tunda on.
* Lumised-jäised teed. Kohati vastikult libedad. Olin siuke snoob, et vedasin kaasas 2 paari jalanõusid ja vahetasin neid vastavalt teeoludele: asfaldil vetruva tallaga toss, metsateedel matkasaabas, millel kruvid libisemise tõkkeks kontsa sees. Oli abiks.
* Meeldiv kohtumine Peebuga. Suuresti tänu temale möödus viimane 5 km vaat-et märkamatult. Peep suutis üllatada sellega, et läbis rännaku valgete püstega, mis jäid praktiliselt puhtaks. Tegelikult olid teed kohati ikka VÄGA porised... Aga jah, kui tal poleks särk soolaviiruline olnud, oleks tema osalemist pealevaadates üsna raske uskuda olnud :)

GPS-logi saab näha, nagu ikka, GeoApest.
Pedomeetril on päeva lõpuks näit 42485.

24 March 2009

Käib kah see kärbes

Eile:
Length = 15,502 km
Average Speed: 6,0 km/h
Time: 02:35:05
Steps: 18702

Täna:
Length = 21,061 km
Average Speed: 6,3 km/h
Time: 03:20:27
Steps: 25045

Ja Teejuht 23.03 sai ka hommikul välja.

20 March 2009

Kevade algus kell 13:43

... ütleb kalender tänase päeva kohta. Mida on õues viibides küll raske uskuda.

Vanarahvatarkus (uuerahva sõnastuses) ütleb, et kui esimene tsikkel, mida kevadel näed, on kollane, siis tuleb kuldne suvi.
Selle deviisiga ma ka täna väikse eputamise-tiiru tegin :) Bikersis koos Meritiga lõunat söömas ja Gerdile leevikestepildiga jõulušokolaadi viimas. Kui te mu peent irooniat mõistate (kasutades Gerdi sõnu).
83 km tuli kokku, aga johtuvalt vilust-tuulisest ilmast ei näind ma ühtki teist endasugust. Siiski, hullumaja juures kaks rollupoissi vehkisid mulle rõõmsalt käega, ja mina neile vastu.

Ahjaa, Teejuht 23.02 on ka saadaval. Võrreldes .01 mõned pisiparandused.

19 March 2009

Pontu

Olime eile hilisõhtul Meritiga Saku vahel pedomeetreid skoorimas, kui kuskil Ülase tänaval ujus meile külje alla kena hundikoerapoiss. Merit kui koerapelgur ehmatas esiti küll pisut ära, ent pontu veenis kogu oma olekuga, et ta on sõber. Mitte selline pealetükkivat tõugu, vaid lihtsalt hea teekaaslane.
Tegime pika jalutuskäigu, ja koer hoidis meid pidevalt vaateväljas. Nuuskis mööda põõsaaluseid oma koeranuuskimisi ja üldjuhul oli paarkümmend sammu eespool, ent kui meie põiktänavasse pöörasime, siis tuli kohe kapakuga järele, kõrvad kikkis ja saba lehvimas. Vaatasin kaelas olevat ketti - selle küljes mingit nimesilti ei olnud. Muidu oli loom aga ilus, puhas ja rõõmsaloomuline.
Asi läks päris huvitavaks. Koer näis olevat täiesti veendunud, et meil on üks tee ja sihtpunkt. Ei heidutanud teda vastutulevad muud koerad ega meie jänesehaakide tegemine. Nii me siis viimaks kolmekesi koduukse ees olimegi. Esialgu tegime talle jõumeetodiga selgeks, et meie läheme siit sisse ja tema mitte, ent kui koer veerand tunni pärast ikka veel ukse ees istus, siis läks Meritil süda härdaks ja uks lahti. Pontu oli kõpsti toas, tegi tutvumisringi ja leidis, et köögipõranda kaltsuvaip on maailma parim koht tänaseks ööks.
Merit koukis külmkapist verikäki välja. See meeldis ülimal moel. Niiväga, et sai trikkegi demonstreeritud - istumist ja käpaandmist. Ühtki haugatust me aga pontu suust terve selle õhtu jooksul ei kuulnud.
Gert soovitas Saksa Lambakoerte foorumisse kirjutada ja pildid saata. Tegin seda.
Siis võtsin koera auto peale (tuli pisut vastumeelselt) ja sõitsime tagasi Ülase tänavale - samasse, kus ennist kohtusime. Seal lasin koera autost välja. Võib-olla see oli viga, aga igatahes arvas nüüd pontu, et aeg on parteid vahetada - peale põgusat ninapidi-maas nuuskimist võttis ta üsna konkreetse sihi ja tegi mööda tänavat minekut.
Üritasin teda küll jälitada, ent kaotasin pimedas (kell oli siis juba üle kesköö) majade vahel silmist.
Merit, kes oli jäänud koju pontule kanaga kartuliputru keetma, oli meie lahkuminekust kuuldes mõnevõrra õnnetu. Käisime veel koos ümbruskonnas pontu jälgi ajamas, aga ainsad sel ajal liikvelolevad hingelised olid üksikud märtsikassid.
Loodame, et Pontu leidis kodutee.

17 March 2009

Dr. Nightmare

Garmini helifailide valik on üpris nadi. Eestikeelsest vinguvas kõneviisis tädist, kelle tekst on grammatiliselt vigaselt kokku pandud, ma parem ei räägigi. Olen enamasti kasutanud inglisekeelseid kõnesüntesaatoriga helifaile, kelle eestikeelsete tänavanimede inglisekeelne hääldus sageli üpris lõbus on.

Paar päeva tagasi aga tõmbasin endale Garmini veebilehelt Dr. Nightmare-nimelise häälepaketi. Lisaks sellele, et ta tavapäraseid juhiseid "after three hundred meters turn right" hauataguse häälega loeb ja "recalculating" asemel "let me consult my magic bookhhh" ütleb, viskab ta aeg-ajalt muidki morbiidseid kilde. Näiteks "This car is nice, but it's no hearse", või "Have you looked at the trunk lately?", või "There's something strange about this place". Mis on ju esialgu isegi lõbusad, aga hakkavad üsna ruttu korduma. Ja ei oma mitte mingit seost selle infoga, mida geps tegelikult kaardifailist välja võiks lugeda. Fraas "Are we planning to visit the graveyard" võiks ju ometi siis kuuldavale tulla, kui ka gepsu ekraanil mõni surnuaed parasjagu lähedusse satub. Aga selleks Doktor Õudukal ilmselt intelligentsi napib.

Veel on seal valikus porgandihäälega lumememm Elfred, aga selle katsetamise ma jätan Sinule.

Lumisel-unisel teisipäeval aknast välja vaadates

Väljas on neli koma seitse kraadi sooja, ja lund mätsib niiet...

Merit tuli ükspäev koju, silmad säramas, ja rääkis, et neil on Pärlega kindel plaan minna aprilli alguses tsiklitega Lepaninale -- see on teispool Pärnut, mingi 170 km. Praegu välja vaadates võib neile üldiselt kaasa tunda.
Tegelikult igatsen ma ise vähemalt samapalju lume sulamist. Peale esimest hoogsat tsiklinädalat on nüüd juba enam kui nädalapikkune paus olnud.

Aga unine olen sellepärast, et öösel sai kokku lastud Eesti Teejuhi järjekordne versioon 23.01. Suurim täiendus on hoonete kontuurid. Tundub, et õnnestus märkimisväärselt lisandunud andmemaht sedasi ära optimeerida, et pildi liigutamine on täitsa talutava kiirusega. Kaardi väljanägemine ja informatiivsus on igatahes täiesti uuel tasemel. Eelmine, ilma hooneteta versioon tundub nagu kooli töövihiku kontuurkaart selle kõrval :)

15 March 2009

Linnulinna

Istun praegu Kalda talu numbritoas. Merit alles magab ja mina üritan hästi vaikselt klahve klõbistada.
Eile siis toimus selleaastane esimene autoorienteerumise etapp, mille värsked muljed kirjapanemist nõuavad.

Peab tunnistama, et teist nii rasket (meie jaoks) võistlust ei mäletagi. Startisime esimestena, ja kohe esimese KP juures jäime (küll juba kellegi varasemat jälge pidi sõites) lumme kõhu peale kinni. No lihtsalt ei osanud hinnata selle läbisulanud lume sitkust. Labidaga kõhu alt lume ärasudimine ei aidanud ja olin just ketid pagasnikust välja otsinud, kui tulid Virks-Põldsalu ja meid välja lükkasid. Aitäh! Lahtisele teele saamiseks tuli küll 200 m tagurdada ja ma olin pea kindel, et see ei õnnestu -- et auto taguotsa paksu lumme ära veab... aga roobas oli nii konkreetne, et juhtis tagurdava auto üsna ilusti välja.
Emotsionaalselt kulus sellele jandile terve igavik. Ütleks, et 20 min. Gepsulogi väidab poole vähem.
Järgmises punktis ootas mind 270 m (ja teist samapalju tagasi) jooksu jõe ja raudtee ääres oleva vana pumbamajani. 7 minutit koos otsimisega. Pulss tuhat, hing kinni... hakkas juba tekkima aimdus, et järgnev neli tundi ei saa kerged olema.
Järgmised kaks punkti tulid lennult, ja seekord õigustas end keeramine ühele lahtiajamata põlluteele. Eelmised jäljed olid üsna konkreetsed ja hoog piisav, et mitte kinni jääda.
Edasi - 8 minutit tulutut otsimist suure seltskonnaga. Pärast selgus, et punkt oligi vales kohas ja võeti arvestusest maha.
Pikad lumises padrikus sumpamised... ühele kohustuslikule punktile nt kulutasime 13 minutit -- sedasi jätkates tõid esimesed kaks tundi meile kumbki vaid 7 punkti, mis on häbemata vähe. Tuli hakata trassi tugevasti optimeerima ja keskenduda ainult kallitele punktidele.
Veel üks 8-minutine tulutu otsimine Iigastes tõmbas tuju üsna alla. Ent veel ei olnud kadunud lootus kohustuslikud punktid ära tuua.
Sekka mõned kergemad leiud, tõeliselt lahe Rebasemägi ala kirdenurgas... ja siis taas 9 minutit tühja otsimist, mis sundis juba otsekursi finišisse võtma. Ok, ühe kohustusliku karjääripunkti veel jõuame... aga see osutub ka 200 m paksus lumes sumpamiseks koos libedatel nõlvadel pepuli-neljakäpukil roomamisega. Kes ütles, et elu peab kerge olema :)

Ootuspäraselt oli seekord tabeli esiots kõrgete neliveoliste päralt. Meiesuguste autodega kulgejate teedevalik ja punktidele lähenemise suutlikkus olid lumeolude tõttu ikka tugevasti ahendatud. Tabeli 12. koht tuli isegi üllatavana -- üks läbimata kohustuslik, kolm mitteleidu -- eeldasime kolmandasse kümnesse jäämist.

Kompenseerimaks selle jutu üldist hädaldavat tooni, tahan kiita meie seekordset tiimitööd Meritiga. Ühtki arusaamatust ei tekkinud, teedevaliku ja logistika osas olime kenasti üksmeelel. Golf veeres oma parimal võimalikul moel ja kui veel rattad vähegi maad puudutasid, pidas kumm suurepäraselt. Ma vist ei maininud, et ka need teed, mis lahti aetud olid, olid keltsased-porised ja sügavalt roopas. Üsna raju sõit igas mõttes :)
Ka muu tehnika töötas veatult. Esimest korda sõitsime seekord ilma läpakata, mis muutis kaardilugeja autost välja- ja autosse sissekargamise märksa mugavamaks. Kaarti näitas Nüvi 760, kaart oli hübriid Eesti Teejuhist ja lehmanahast. Lehmanahk oli ka 60Cx's, mis oli suureks abiks teest eemal asuvaid punkte otsides.
Lambiks oli "Jarkii lutš" nimeline venelaste 3 LEDiga pisike käsilamp, mille just eelmisel päeval olin K-Rautast 49 kr eest ostnud. Selle valgusjõud ei ole küll kuigi suur, aga mus on tekkinud veendumus, et LEDide sinine valgus on pimadas metsas helkivaid KPsid otsides märksa efektiivsem, kui igasugu krüptoon- või halogeenpirnide oma. Ja tekitab vähem kanapimedust.

Meie GPS-logi koos läbitud punktidega saab vaadata siit.

13 March 2009

Nõuka-aeg pärandas meile ametipäevade traditsiooni

TTÜ's on saanud traditsiooniks tähistada 12. märtsil automaatikapäeva. Nagu igal aastal, tuli ka tänavu see kuupäev täiesti ootamatult :) Ma ei ole oma ülikooliga küll erilisi sidemeid säilitanud, aga vahelduva eduga üritame me sel päeval kokku saada oma kursusega -- aastal 1994 automatiseeritud juhtimissüsteemide eriala lõpetanutega. Vahel jääb mõni aasta vahele, aga siis otsib keegi taas kursakaaslaste mailid välja ja saadab kutse laiali.

Kell 5:14 istusin ma rongi peale (mis ju on omaette märkimisväärsus) ja sõitsin linna poole.

Kell 6 olin ma viksilt traditsioonilises kohtumispaigas Karja Keldris vahutava Saku Kulla klaasi taga.

Pool 7 oli mul praad lõpetatud ja koos õlleklaasi põhja lähenemisega sigines hinge rahutus, miks ma veel ikka üksi olen, kui helistas Mac. Selgus, et ma olin operatiivinfost kõrvale jäänud ja seekord minnakse otse Al Mare bowlingusse. No õnneks ei olnud ta veel kaugel ja võttis mu Roosikrantsist auto peale.

Meid tuli seekord kokku kuus: Mac, Avo, Hannes, Einar ja Kaiz. Kella kümneks sai meil neli või viis mänguvooru mängitud ja Hannese ülemvõim (mida vahel küll Avo kõigutama pääses) kehtestatud. Noblesse oblique -- Hannese kohustuseks jäi meid lähiajal taas kokku kutsuda ja sedakorda oma saunas võõrustada.

No ja täna hommikul saan ma (taas ootamatult) teada, et täna tähistatakse geodeetide ja kartograafide päeva! :D

09 March 2009

Ndlv jutud

Laupäevane pikem tsiklituur ei vääri möödunud nädala taustal tegelikult mainimist, küll aga pühapäevane avastusretk Kuistlema soo keskel asuva järve äärde koos Meriti, Raili, Marise ja Urmasega. Mille eel oli rõõm osa saada Raili omatehtud suurepärasest õunasiidrist ja koduleivast. Ja mille järel oli rõõm osa saada Urmase põrsaste kohitsemisest. Üllatavalt kergelt elasid notsud selle esmapilgul karmi protseduuri üle. Minutike jalgupidi Marise süles kinnihoidmist, ja juba nad sibasid briljantroheliste taguotstega taas teiste seas aedikus.